Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Równoważność masy i energii

W fizyce klasycznej obowiązują dwie, niezależne od siebie zasady zachowania: masy i energii. Obydwie zasady są jednak przypadkiem szczególnym i są spełnione jedynie w warunkach, gdy wymiana energii pomiędzy układem a jego otoczeniem jest na tyle mała, że praktycznie nie zmienia się masa tego układu.  W szczególnej teorii względności te dwa klasyczne prawa zlewają się w jedno tworząc tzw. zasady zachowania energii relatywistycznej lub masy relatywistycznej.
Najlepiej znanym równaniem szczególnej teorii względności jest niewątpliwie:

E=mc ^{2}
 
gdzie: E – energia, m – masa relatywistyczna, c – prędkość światła w próżni.

Informuje ono o tym, że zachowanie całkowitej energii przez układ jest równoważne zachowaniu masy relatywistycznej tego układu. Obydwie wielkości są równoważne i mogą być wyrażane zarówno w jednostkach masy, jak i energii.

H2 Masa relatywistyczna h2.

Masa relatywistyczna jest wielkością względną tzn. jej wartość zależy od wyboru układu odniesienia. Zmiana jej wartości jest konsekwencją jedynie zmiany prędkości względnej układów odniesienia, nie jest natomiast związana ze zmianami fizycznymi danego ciała. Wartość masy relatywistycznej wyraża się wzorem:

m= \frac{m _{0} }{ \sqrt{1- \frac{v ^{2} }{c ^{2} } } }
 
gdzie: m0 – masa spoczynkowa,

Zobacz również

 • Energia spoczynkowa

  Energia spoczynkowa jest związana jedynie z faktem posiadania przez ciało masy. Jak wynika z przytoczonej wcześniej zależności pomiędzy masą a energią, energia spoczynkowa ciała musi być równa:

  Więcej
 • Energia kinetyczna

  Energia kinetyczna to forma energii, która jest związana z ruchem ciała. W fizyce klasycznej jej wartość można obliczyć ze wzoru:

  Więcej
 • Całkowita energia relatywistyczna

  Całkowita energia relatywistyczna ciała jest równa sumie jego energii spoczynkowej i kinetycznej. Stwierdzenie to jest prawdziwe w przypadku, gdy ciało nie posiada energii potencjalnej. Energie spoczynkowa i kinetyczna są odpowiednio równe:

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
P
Mati • 2020-04-09 12:02:59
P
Mati • 2020-04-09 11:50:10
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50