Maria Kownacka, Kukuryku na ręczniku – streszczenie

O szybce z okna i kafelku z pieca

Tytułowi bohaterowie opowiadania byli bardzo psotliwi. Okienna szybka widziała wiele świata i miała rozległą wiedzę na jego temat. Kafelek natomiast odwrotnie. Ze swojego kąta niewiele widział, a znał jedynie kota i psa. Lubił gdy w piecu palono, bo doświadczał wówczas przyjemnego ciepła. Szybka natomiast narzekała, że jest jej za gorąco. Okno otwierano i dzięki temu nikt nigdy nie chorował.

 

O grubej Balbinie, o Katarzynie i o pierzynie

Od ciągłego leżenia pod pierzyną Balbina nabawiła się kataru. Kafelek twierdził, że jest to wina zimnego powietrza wpuszczonego przez okno, zaś szyba twierdziła, że to właśnie brak świeżego powietrza powoduje gorsze samopoczucie. Według zaleceń doktora Balbina zamieniła pierzynę na kołdrę i otworzyła okno. Dzięki temu po kilku dniach wyzdrowiała.

 

Kukuryku na ręczniku

Mama stale przypominała Tadziowi i Zosi o myciu rąk, jednak dzieci często zapominały o tej ważnej czynności. By temu zapobiec mama naszyła na ręczniku kolorowego kogucika, który przyciąga uwagę dzieci i przypomina o myciu rąk przy każdej wizycie w łazience.

 

O Kubusiowym kubusiu

Bohaterem opowieści jest Kubuś, który bardzo niedbale mył swoje

Polecamy również:

 • Plastusiowy pamiętnik - streszczenie

  „Plastusiowy pamiętnik” to historia małego plastelinowego ludzika ulepionego przez uczennicę pierwszej klasy Tosię podczas lekcji plastycznej. Plastuś mieszkał w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami były przybory szkolne: pióro, stalówki, gumka Myszka, ołówek i scyzoryk.... Więcej »

 • Kajtkowe przygody - streszczenie

  Kajtek jest młodym wesołym bocianem, który w trakcie walki o jedzenie z jednym z braci wypadł z gniazda i uszkodził sobie skrzydło. Wypadek uniemożliwił mu podróż do ciepłych krajów, gdzie rodzina miała przezimować, dlatego Kajtek przyłączył się do zwierząt żyjących w zagrodzie państwa... Więcej »

 • Rogaś z Doliny Roztoki - streszczenie

  Tytułowy Rogaś urodził się u zboczy góry Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy Małą i Dużą Roztoką Rycerską. Miał bardzo troskliwą, opiekuńczą matkę, która pewnego dnia zabrała go na żer; w czasie pałaszowania poziomkowych krzaczków sarna została zaatakowana przez rysia i zagryziona po... Więcej »

 • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki – streszczenie

  Bohaterami książki jest rodzeństwo: czteroletni Tomek, sześcioletnia Ewa i Antoś, który właśnie skończył chodzić do szkoły podstawowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Cycki
cyckoland • 2021-09-27 06:23:49
ffff
fffff • 2021-09-26 21:08:48
jd
tak • 2021-09-26 18:53:47
5+1
jek • 2021-09-26 16:27:01
9+10=21
A • 2021-09-26 14:54:26