Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki – streszczenie

Bohaterami książki jest rodzeństwo: czteroletni Tomek, sześcioletnia Ewa i Antoś, który właśnie skończył chodzić do szkoły podstawowej. Dzieci mieszkają na tytułowej Leszczynowej Górce w gajówce, ponieważ taki zawód wykonuje ich ojciec. Większość czasu spędzają zatem w lesie, często pomagając ojcu w jego obowiązkach. Bohaterowie zbierają m.in. nasiona drzew, by tworzyć z nich siewki dla kolejnych roślin czy pomagają zwierzętom. Dzieci żyją w przyjaźni z naturą i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Cała trójka uczy się współżycia  z naturą i jej darami, przeżywając przy tym ciekawe przygody. W powieści zostaje opisana ich beztroska, poczucie wolności i swobody (wynikające z obcowania z przyrodą) w odkrywaniu świata i jego praw. Ich życie pełne jest miłych chwil, które rozwijają wrażliwość na otaczającą rzeczywistość np. podczas narodzin małego baranka czy obserwacji wicia gniazdka przez ptasią rodzinę.

Polecamy również:

 • Plastusiowy pamiętnik - streszczenie

  „Plastusiowy pamiętnik” to historia małego plastelinowego ludzika ulepionego przez uczennicę pierwszej klasy Tosię podczas lekcji plastycznej. Plastuś mieszkał w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami były przybory szkolne: pióro, stalówki, gumka Myszka, ołówek i scyzoryk.... Więcej »

 • Kajtkowe przygody - streszczenie

  Kajtek jest młodym wesołym bocianem, który w trakcie walki o jedzenie z jednym z braci wypadł z gniazda i uszkodził sobie skrzydło. Wypadek uniemożliwił mu podróż do ciepłych krajów, gdzie rodzina miała przezimować, dlatego Kajtek przyłączył się do zwierząt żyjących w zagrodzie państwa... Więcej »

 • Rogaś z Doliny Roztoki - streszczenie

  Tytułowy Rogaś urodził się u zboczy góry Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy Małą i Dużą Roztoką Rycerską. Miał bardzo troskliwą, opiekuńczą matkę, która pewnego dnia zabrała go na żer; w czasie pałaszowania poziomkowych krzaczków sarna została zaatakowana przez rysia i zagryziona po... Więcej »

 • Maria Kownacka, Kukuryku na ręczniku – streszczenie

  Tytułowi bohaterowie opowiadania byli bardzo psotliwi. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
wojtas
2021-10-12 18:40:48
dziękuję
Ostatnio komentowane
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
Es
Kozac • 2021-10-26 20:13:50
7
Lol • 2021-10-26 18:23:14
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48