Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Guus Kuijer, Książka wszystkich rzeczy - streszczenie

Akcja powieści została umieszczona w połowie XX wieku. Jej bohaterem jest dziewięcioletni chłopiec o imieniu Thomas odznaczający się dużą wrażliwością i inteligencją. Wraz z rodziną mieszka w Amsterdamie. Państwo Klopperowie uchodzą raczej za zwyczajnych obywateli, jednak wraz z rozwojem fabuły okazuje się, że w ich rodzinie jednak nie wszystko jest na swoim miejscu.

Tata chłopca jest człowiekiem głęboko wierzącym w Boga, opierającym się w życiu na twardych, surowych zasadach pochodzących ze Starego Testamentu. Uważa, że Bóg jest raczej surowym Sędzią niż miłosiernym Ojcem. Wzorując się na takim obrazie Stwórcy Klopper próbuje ten model wprowadzić w obrębie swojej rodziny. Niestety dotyczy to także metod wychowania dzieci, do którego często używa skórzanego pasa, by wymierzać kary. W pewnym momencie Thomas buntuje się przeciw takiemu traktowaniu. Swoje razy przyjmuje bez zająknięcia, jednak odważnie staje w obronie matki. W jego wyobraźni gdy ojciec bije matkę, Anioły z rozpaczy zakrywają oczy, a z nieba zaczyna padać deszcz. Wszelkie przemyślenia i wizje dotyczące obserwacji rzeczywistości, relacji z Jezusem Chrystusem chłopiec zapisuje w specjalnym zeszycie, który zatytułował „Książka wszystkich rzeczy”.

Pomimo bardzo młodego wieku Thomas przeżywa w życiu wiele dorosłych emocji związanych z nietypowymi znajomościami (bohater zaprzyjaźnia się ze starszą panią Van Amersfoort) lub rozkwitającym pierwszym uczuciem miłosnym (Tomas zakochuje się w Elizie, która, pomimo braku kilku palców, wydaje się mu być najlepszą istotą na świecie, jaką mógł poznać).

Zobacz również

 • Stefan Casta – biografia

  Stefan Casta urodził się 21 października 1949 roku w miejscowości Vadstena w Szwecji. Zajmuje się nie tylko pisarstwem, ale także dziennikarstwem.

  Więcej
 • Beata Wróblewska – biografia

  Autorka ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, od 1985 roku mieszka pod Warszawą w okolicy Podkowy Leśnej i pracuje w tamtejszym liceum ogólnokształcącym.

  Więcej
 • Anna Piwkowska – biografia

  Autorka urodziła się 12 lutego 1963 roku w Pruszkowie i jest córką historyka sztuki Włodzimierza Piwkowskiego. Ukończyła studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się przede wszystkim poezją i eseistyką.

  Więcej
 • Tomasz Trojanowski, Stroiciel - streszczenie

  Bohaterem powieści Tomasza Trojanowskiego jest nastoletni chłopiec o imieniu Cyprian, który nieco różni się od swoich rówieśników.

  Więcej
 • Tomasz Trojanowski – biografia

  Pisarz ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku pedagogicznym. Od 1995 roku jest stałym współpracownikiem Teatru Polskiego Radia (pisze na antenę wiele słuchowisk). Pracuje także jako nauczyciel oraz dziennikarz telewizyjny.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Sok
Kasia • 2020-04-06 19:43:56
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17
Fajna stronka, dzięki ;-)
Stara_ale_jara • 2020-04-06 16:43:04
To niezła strona
Mb • 2020-04-06 16:05:02
dzięki XD
Kac • 2020-04-06 15:04:10