Anna Onichimowska, Daleki rejs – streszczenie

Głównym bohaterem książki jest Paweł, mieszkający ze swoją matką i bratem. Jego ojciec bardzo dawno temu wyjechał, a Paweł wciąż oczekuje na list od niego.  Któregoś dnia chłopak otrzymuje list od tajemniczego nadawcy, który proponuje mu nawiązanie korespondencji prze dziuplę drzewa. Nadawca wykazuje się dużą wiedzą na temat życia Pawła, więc chłopak przyjmuje zaproszenie do kontaktu. Zwierza się nieznajomemu z tego, że nie przepada za swoim bratem oraz tęskni za tatą. Chciałby wiedzieć, gdzie podziewa się jego rodzic. Tajemniczy James (bo tak zwie się korespondent Pawła) wspomina, że mógł kiedyś spotkać ojca chłopaka, a ten postanowił wspólnie z Jamesem rozpocząć poszukiwania ojca.

Kolejnego dnia Paweł podsłuchuję rozmowę mamy i cioci, z której wynika, że mama chce ponownie wyjść za mąż. Nie miał z kim o tym porozmawiać, wiec zaproponował spotkanie Jamesowi – ten jednak nie zjawił się o umówionej godzinie. Sprawa ponownego zamążpójścia matki spędzała Pawłowi sen z powiek, ale mama zapewniała go, że na razie nie planuje wesela.

Nadszedł czas świąt i Paweł wysłał swojemu tajemniczemu koledze kartkę świąteczną, a w zamian za to otrzymał wspaniałą mapę świata i propozycję wspólnego wyruszenia w podróż statkiem. Paweł rozpoczął odkładanie pieniędzy na rejs. Opowiedział o swoich planach mamie i zaprosił ją do wspólnego wyjazdu. Zaprosił także swoich szkolnych kolegów.

Pewnego razu Paweł odkrył, że Tajemniczym Jamesem był jego młodszy brat Kuba, co bardzo rozzłościło chłopaka. Zwierzył się ze wszystkiego mamie, a ta namówiła go by nie przyznawał się przed bratem, że odkrył jego sekret. Bracia dalej ze sobą korespondowali, a James zapowiedział, że wkrótce się ujawni i tak też się stało. Chłopcy opowiedzieli o całej sytuacji dziadkowi, który przyjechał w odwiedziny. Ten zaś opowiedział i m o tym jakimi cechami powinien odznaczać się kapitan statku i podarował wnukom kompas. Sprawa rejsu wciąż była aktualna – wszyscy chcieli wziąć w nim udział. Postanowili, że statek będzie nosił imię „Siódemka” bo tyle osób miała liczyć jego załoga.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55