Liliana Bardijewska, Zielony Wędrowiec – streszczenie

Bohaterem bajki jest Stworek mieszkający w szarej Stworii. Któregoś ranka budzi się i ku swojemu zdumieniu stwierdza, że stał się zupełnie zielony. Próbuje przejrzeć się w pobliskiej rzece, ale ze swojej natury nie potrafi ona pokazać nic innego niż szary kolor i takie jest również odbicie bohatera. Stworek podejmuje się zatem wędrówki po świecie w poszukiwaniu rzeki o zielonym kolorze – chciałby bowiem w całości ujrzeć swoją własną zieloność. Wyprawa ma być również sposobnością do udowodnienia innym szarym stworkom, że na świecie istnieją także inne kolory.

Przemierzając świat spotyka zatem mieszkańców różnych krajów, którzy służą mu pomocą i wsparciem, by mógł dotrzeć do zamierzonego celu. Dają mu różne prezenty, które mają ochronić go przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Stworek nie pozostaje dłużny i także wielokrotnie służy pomocą nowo poznanym przyjaciołom.

Każda z krain odwiedzonych przez wędrowca ma inny kolor: Błękitny, Żółty, Czerwony, Biały. Wszędzie panują inne zwyczaje oraz klimat. Różnią się także ukształtowaniem geograficznym. Gdy Stworkowi udaje się wreszcie dotrzeć do zielonej rzeki dowiaduje się od niej, że każda wędrówka ma swój koniec tam, gdzie znajduje się jej początek. W ten sposób bohater wraca do siebie za pośrednictwem tęczowego mostu i opowiada najbliższym o przeżytych przygodach.

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44