Siergiej Michałkow, Nie płacz koziołku – streszczenie

Jest to historia koziołka, który pewnego dnia postanowił wybrać się na samotny spacer na łące. Pogoda zwiastowała nadchodzącą burzę i mama ostrzegała go przed niebezpieczeństwem. Faktycznie, koziołek został złapany przez wielką ulewę. Nie wrócił jednak do domu, ale zaczął biec na oślep w nieznanym kierunku. Trafił w ten sposób na zalaną łąkę i utknął na małej wysepce, z której nie potrafił się wydostać – koziołek bowiem nie umiał pływać. Gdy był już całkowicie zrozpaczony, na ratunek przyszła mu świnka Chrumka, która właśnie płynęła łódką w jego stronę. Oznajmiła mu jednak, że ma łódce za mało miejsca i nie może go zabrać. Nadchodziła noc, a koziołek dalej tkwił pośród wody. Przelatująca obok kaczka obiecała zorganizować dla niego jakąś pomoc. Rzeczywiście, niedługo potem na łące zebrało się mnóstwo zwierząt, które wspólnie z bobrami zaczęły budować specjalną tamę i tratwę dla kolegi. Pelikany przyniosły koziołkowi również jedzenie. Nieoczekiwanie nadleciała sikorka z ostrzeżeniem, że w stronę zwierząt zbliża się grupa groźnych wilków. Szybko ukończono tratwę i zwierzęta udały się na wysepkę do koziołka – była przecież odgrodzona wodą, więc wilki nie mogły się tam dostać. Gdy wilki zostały odegnane, koziołek sam wskoczył na tratwę i po dwóch dniach nieobecności wrócił szczęśliwie do domu. Rodzice cieszyli się z powrotu synka, jednak wymierzyli mu odpowiednią karę. Następnego dnia przygotowano wielką ucztę, na którą zaproszono wszystkie zwierzęta pomagające w uratowaniu Miziołka.

Polecamy również:

 • Małgorzata Piekarska – biografia, książki

  Pisarka urodziła się 24 lipca 1967 roku w Warszawie. Jest również dziennikarką prasową i telewizyjną. Debiutowała w 1986 roku, kiedy w czasopiśmie „Okolice” opublikowała swoje opowiadania. W Telewizji Polskiej natomiast emitowane były jej reportaże. Więcej »

 • Halina Rudnicka – biografia, książki

  Halina Rudnicka, a właściwie Halina Hausman to polska pisarka i publicystka o pochodzeniu żydowskim. Była również autorką wieli podręczników dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w Mławie 12 października 1909 roku. Więcej »

 • Małgorzata Strzałkowska – biografia, książki

  Autorka urodziła się 18 stycznia 1955 roku w Warszawie. To polska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. W Warszawie ukończyła edukację podstawową, a następnie rozpoczęła studia bibliotekoznawcze w Łodzi. Więcej »

 • Maciej Wojtyszko – biografia, książki

  Maciej Wojtyszko urodził się 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem licznych sztuk i komiksów. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Więcej »

 • Gösta Knutsson – biografia, książki

  Gosta Knutsson był radiowcem i pisarzem szwedzkiego pochodzenia. Urodził się  Sztokholmie 12 października 1908 roku. Jego ojciec był kupcem, jednak Gosta od małego interesował się literaturą. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
proste dodawanie
Jan • 2021-11-29 11:45:35
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42