Św. Atanazy - biografia, zasługi, patronat - strona 2

cesarza Jana, ale po roku po raz piąty dekretem cesarskim został zmuszony opuścić swoją owczarnię. Jednak wierni tym razem stanowczo opowiedzieli się za swoim pasterzem – cała Aleksandria powstała jak jeden mąż i gwałtownie żądała powrotu swego patriarchy. Zmusili cesarza do odwołania wyroku banicji. Odtąd życie Atanazego płynęło spokojnie. Poświęcał się kaznodziejstwu i pracy pisarskiej.

Atanazy kierował jeszcze biskupstwem aleksandryjskim przez cztery lata, co łącznie daje czterdzieści sześć lat sprawowania urzędu biskupa, w tym ponad siedemnaście spędzonych na wygnaniu. Zmarł w nocy z 2 na 3 maja 373 r. Z uwagi na zasługi dla Kościoła otrzymał przydomek „Wielki”. Św. Atanazy jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych Ojców Kościoła, gdyż zdołał obronić dogmat o bóstwie Chrystusa, zagrożony herezją Ariusza. W362 r.  potępił także Macedoniusza, który występował przeciw boskości Ducha św. Oficjalnie do doktorów Kościoła Atanazy został zaliczony na Soborze Konstantynopolitańskim II w 553 r. Zostawił po sobie traktaty, spośród których najsławniejszym jest traktat O wcieleniu Słowa. Św. Atanazy wspierał także ośrodki monastyczne. Jest wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła i teologów, by odważnie także dzisiaj bronili pełni wiary Kościoła.

Wspomnienie św. Atanazego Wielkiego w Kościele katolickim obchodzone jest 2 maja i ma rangę wspomnienia obowiązkowego. Jego relikwie znajdują się od 1806 roku w kościele św. Zachariasza, z wyjątkiem czaszki świętego, którą oddano opactwu benedyktynów w Valvanera, oraz części ramienia (rzymski kościół pw. św. Atanazego).

Cerkiew prawosławna wspomina Świętego dwukrotnie: 2 maja, tj. 15 maja według kalendarza gregoriańskiego ( w rocznicę śmierci) oraz 18 stycznia, tj. 31 stycznia według kalendarza gregoriańskiego (razem ze św. Cyrylem).

W ikonografii zachodniej św. Atanazy przedstawiany jest w stroju biskupa (rytu łacińskiego lub ortodoksyjnego) bądź kardynał albo mnich. Jego atrybutami są: łódka, rylec pisarski, zwój.

Na Wschodzie św. Atanazy ukazywany jest w bizantyńskich szatach biskupich z dużymi krzyżami. W obu dłoniach trzyma Ewangelię. Ma szeroką, siwą brodę i łysinę czołową. Często towarzyszy mu św. Cyryl, arcybiskup aleksandryjski.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44