Ewa Nowacka, Małgosia kontra Małgosia - streszczenie

Główną bohaterką powieści Ewy Nowackiej jest tytułowa Małgosia – dziewczynka niezbyt grzeczna i krnąbrna, która pewnego dnia musi zostać w domu całkiem sama. W wyniku dziwnych okoliczności stwierdza, że przenosi się w czasie, do przeszłości. Trafia w miejsce, w którym panowały zupełnie inne realia niż we współczesnej jej rzeczywistości, a na porządku dziennym są raczej sztywne maniery. Mieszkańcy tego nowego miejsca próbują podporządkować ją swoim wyobrażeniom, co niezbyt podoba się bohaterce.

Nowa rodzina planuje jej małżeństwo, jednak dziewczynka pragnie jak najszybciej powrócić do domu. Zanim jednak jej się to udaje, zmuszona jest wieść życie całkiem nowej Małgosi, przystosowanej do panujących wokół nie warunków i oczekiwań. W nowym świecie poznaje postacie takie jak Klara czy Panna Franciszka. Zawiązuje też wiele innych znajomości i przeżywa różnorakie przygody. W jej życiu pojawia się także pewien tajemniczy Głos, który bohaterka słyszy w ciemnościach. W ten sposób poznaję Dytkę. W nowej rzeczywistości Małgosia zachowuje się dość swobodnie i wyzywająco, czym zaskarbia sobie uwagę licznych adoratorów. Dziewczyna bawi się jednak uczuciami mężczyzn, przez co wpada w poważne tarapaty. Wówczas dziewczyna za wszelką cenę próbuje wrócić do domu, gdyż nowa rodzina zapowiedziała jej przyszłość w klasztorze.

Szczęśliwie jednak Małgosia wraca do swojej współczesności i właściwej rodziny. Przygody bohaterki zupełnie odmieniają jej charakter – staje się grzeczną, sumienną i przykładną córką, chętnie pomagającą w domowych obowiązkach. Po niedługim czasie bohaterka odkrywa, że podczas jej nieobecności życie toczyło się tutaj dalej, a jej miejsce zajęła wówczas inna Małgosia pochodząca z kolei z przeszłości, z XVII wieku.

Polecamy również:

 • Edith Nesbith – biografia, twórczość

  Brytyjska autorka urodzona 15 sierpnia 1858 roku w Kennington. W historii literatury jest znana głównie z twórczości skierowanej do dzieci i młodzieży. Więcej »

 • Michael Ende – biografia, twórczość

  Urodził się 12 listopada 1929 roku w Garmisch-Partenkirchen w rodzinie malarza surrealisty. W 1950 roku pisarz ukończył szkołę teatralną, po której znalazł zatrudnienie jako aktor, reżyser, scenarzysta oraz krytyk filmowy. Przez jakiś czas pełnił nawet funkcję dyrektora teatru w Monachium. Więcej »

 • Marcin Kozioł – biografia, twórczość

  Urodził się 2 lipca 1977 roku i tworzy książki skierowane głównie do dzieci i młodzieży. W latach 1994-1996 uczęszczał do prywatnej szkoły średniej w Gordonstoun w Szkocji, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Więcej »

 • Witcher Moony – biografia, twórczość

  Znana pisarka dziecięca urodzona w Wenecji 23 października1957 roku. Jej rzeczywiste imię i nazwisko to Roberta Pizzo. Zanim rozpoczęła działalność pisarską, zajmowała się dziennikarstwem oraz relacjonowaniem procesów sądowych i artykułami związanymi z przestępczością. Więcej »

 • Krystyna Siesicka – biografia, książki

  Urodziła się 22 listopada 1928 roku w Dęblinie i jest autorką wielu książek skierowanych do młodzieży. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Lol
XD • 2021-02-28 13:01:16
XD
lol • 2021-02-28 10:48:34
lubie placki
smn44 • 2021-02-27 16:10:55
Fajne.
Moper • 2021-02-27 14:21:53
dfghjk
zhjbh • 2021-02-27 13:45:38