Harry Potter i Czara Ognia - streszczenie - strona 2

się Turniej Trójmagiczny - przybędą reprezentanci z dwóch zaprzyjaźnionych szkół i troje reprezentantów - po jednym z każdej szkoły - będzie się zmagać o puchar i nagrodę.

13. Szalonooki Moody

Na wróżbiarstwie profesor Trelawney mówi Harry'emu, że urodził się pod złą gwiazdą. Po wyjściu z zajęć Malfoy obraża Rona. Widzi to Moody. Zamienia Dracona w tchórzofretkę. Dopiero interwencja profesor McGonagall ratuje chłopca.

14. Zaklęcia niewybaczalne

Na lekcji obrony przed czarną magią Moody pokazuje im zaklęcia niewybaczalne, które są zakazane w świecie czarodziejów. Imperius, które zmusza człowieka do robienia tego, co rzucający zaklęcie mu rozkaże, Cruciatus, które sprawia niewyobrażalne cierpienie i Avada Kedavra, zaklęcie uśmiercające. Tym ostatnim Voldemort zamordował rodziców Harry'ego. Tylko Harry przeżył działanie tego zaklęcia. Hermiona zakłada stowarzyszenie walki o emancypację skrzatów. Harry dostaje odpowiedź od Syriusza - ojciec chrzestny wyruszył, by być bliżej, bo boi się o chłopca.

15. Beauxbatons i Durmstrang

Na obronie przed czarną magią próbują przełamać Imperius i tylko Harremu się to udaje. Przyjeżdżają delegacje z zaprzyjaźnionych szkół. Uczniem Durmstrangu jest Wiktor Krum.

16. Czara ognia

Zawodnicy do turnieju będą wybrani przez Czarę Ognia, ale mogą zgłosić się tylko ci, którzy ukończyli 17 lat. Bliźniaki próbują oszukać barierę wieku, ale im się nie udaje. Harry, Ron i Hermiona odwiedzają Hagrida i dostrzegają, że przyjaciel jest zainteresowany dyrektorką Beauxbatons, która dorównuje mu rozmiarem. Podczas uczty zostają wyłonieni reprezentanci - Wiktor Krum, Fleur Delacroix i Cedric Diggory. Czara wyrzuca jeszcze jedno nazwisko - Harry’ego.

17. Czworo reprezentantów

Wszyscy są zdziwieni, Harry najbardziej. Jest oskarżony o oszustwo, ale musi wziąć udział w Turnieju. Moody jest przekonany, że ktoś wrobił Harry’ego. Zawodnicy dowiadują się, że w pierwszym zadaniu będzie im potrzebne męstwo. W dormitorium wszyscy cieszą się, że Harry został reprezentantem, ale nikt nie wierzy, że nie on się zgłosił - nawet Ron.

18. Sprawdzanie różdżek

Hermiona mu wierzy, Hagrid również. Podczas lekcji eliksirów Harry jest wezwany na sprawdzanie różdżek. Zanim ceremonia się zacznie reporterka Proroka Codziennego zmusza Harrego do wywiadu. Wybawia go w połowie Dumbledore. Syriusz przysyła sowę, że chcę porozmawiać z Harrym przy pomocy kominka.

19. Rogogon węgierski

Artykuł Rity Skeeter był stekiem bzdur, których Harry nigdy nie powiedział. Z Hermioną wybiera się do Hogsmeade pod peleryną niewidką. Spotykają Hagrida i Moodiego, który widzi przez pelerynę. Gajowy chce się spotkać z chłopcem o północy w swojej chatce. Hagrid pokazuje mu, co go czeka w pierwszym zadaniu - będzie musiał przejść obok smoka. Od Syriusza dowiaduje się, że Karkarow był śmierciożercą. Myśli, że to bardzo niepokojące co dzieje się wokół. Kiedy ma mu podać sposób na smoka Harry słyszy czyjeś kroki i każe mu znikać. To Ron. Chłopcy kłócą się znowu.

20. Pierwsze zadanie

Razem z Hermioną szukają sposobu na smoka. Harry przekonany, że Cedrik jest jedynym reprezentantem, który nie wie co go czeka, ostrzega go przed smokiem. Słyszy to Moody i chwali jego prawość. Radzi mu, aby użył swoich atutów. Chłopiec postanawia przywołać miotłę i przy jej pomocy przelecieć obok smoka. Następnego dnia odbywa się zadanie. Harry losuje najgroźniejszego smoka. Odbiera mu jajo szybciej niż pozostali. Kiedy pielęgniarka opatruje jego rany przychodzą Hermiona i Ron i przyjaciel przeprasza go za dotychczasowe zachowanie. Następne zadanie odbędzie się w lutym. Jajo kryje

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Jest git
• 2023-03-20 19:38:41
boze dajcie plan wydarzen
• 2023-03-20 17:49:33
Historia kto mi pomoże?
• 2023-03-20 14:54:42
Nie ma grubszymi literami ,,Karolingowie''
• 2023-03-16 18:04:17
dzieki
• 2023-03-11 17:13:45