Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Anna Piwkowska, Franciszka – streszczenie

Główną bohaterką powieści jest trzynastoletnia dziewczynka, którą spotykają życiu bardzo poważne i dorosłe doświadczenia. Jej matka zapada na ciężką chorobę, co powoduje, że bohaterka musi zamieszkać ze swoją babcią Ewą, nazywaną przez nią „babskiem” i niezbyt lubianą – obie panie nie miały okazji się wcześniej poznać, ponieważ matka Franciszki i jej babcia od dawna pozostawały w konflikcie. Od tego momentu zaczyna się zupełnie nowy rozdział w życiu dziewczynki – przeżywa swoją pierwszą miłość, przyjaźń z koleżanką z innego kręgu kulturowego (czarnoskórą Soraią), a także pogłębia swoje zainteresowania związane z poezją i literaturą. Franciszka nie przepada za książkami o magicznej rzeczywistości – nie znosi m.in. serii o Harrym Potterze i niechętnie patrzy na fascynację bestsellerem swoich rówieśników. Bohaterka woli ambitniejsze lektury – pod wpływem poważnych tytułów podejmuje także swoje pierwsze próby pisarskie. Dowiaduje się, kim była Wisława Szymborska, Halina Poświatowska, Emily Dickinson, Anna Achamatowa czy Safona. Niepostrzeżenie te odkrycia podsuwa jej babcia. Znamienne jest to, że wszyscy wymienieni twórcy to kobiety. Franciszka do tej pory żyje w przeświadczeniu, że poezję mogą pisać jedynie mężczyźni, tymczasem odkrywa zupełnie nowy odłam poezji opisując rzeczywistość widzianą kobiecym okiem. Przy okazji w powieści znajdują się liczne refleksje na temat literatury, jej kształtu i przyszłości. Ważne miejsce zajmuje także ogólna myśl o pisarstwie kobiecym.

 

Zobacz również

 • Stefan Casta – biografia

  Stefan Casta urodził się 21 października 1949 roku w miejscowości Vadstena w Szwecji. Zajmuje się nie tylko pisarstwem, ale także dziennikarstwem.

  Więcej
 • Monika Kowaleczko-Szumowska – biografia

  Polska pisarka tworząca przede wszystkim literaturę dla dzieci i młodzieży. Studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie na uniwersytecie w Illinois (język angielski).

  Więcej
 • Guus Kuijer – biografia

  Holenderski pisarz urodził się 1 sierpnia 1942 roku w Amsterdamie. W latach 1967-1973 pracował jak nauczyciel w szkole podstawowej.

  Więcej
 • Otfried Preussler – biografia

  Twórca urodził się 20 października 1923 roku w Libercu w Niemczech. Tworzył głównie literaturę skierowaną do dzieci i młodzieży.

  Więcej
 • Beata Wróblewska – biografia

  Autorka ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, od 1985 roku mieszka pod Warszawą w okolicy Podkowy Leśnej i pracuje w tamtejszym liceum ogólnokształcącym.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04