Julian Tuwim, Słowisień – analiza i interpretacja

Utwór wchodzi w skład cyklu poetyckiego Juliana Tuwima pt. Słopiewnie, który stanowi swego rodzaju eksperyment językowy poety. Łącząc się z ideą „języka pozarozumowego” propagowaną przez futurystów, chciał stworzyć przykłady istnienia języka o charakterze pierwotnym, istniejącego w ludzkiej podświadomości. Słowisień jest jedną z ciekawszych realizacji tego założenia.

Wiersz urzeka już samą warstwą brzmieniową dzięki swojej muzyczności i oparciu akcentu na kompozycji głoskowej. Liczne neologizmy, pochodzące z języka rosyjskiego, ukraińskiego i polskiego mają za zadanie przedstawiać urok i piękno obserwowanej przez podmiot przyrody:

W białodrzewiu jaśnie dzni słoneczko,
Miodzie złoci białopałem żyśnie,
Drzewia pełni pszczelą i pasieczną,
A przez liście kraśnie pęk słowiśnie.

Chodziło poecie przede wszystkim o nadanie językowi wrażenia niezwykłości, odłączenie go od przypisywanych mu, utartych form i znaczeń. Nowe formy zostały jednak oparte na już istniejących, mechanizmach językowych i leksykalnych, więc wiersz, tak jak pozostałe teksty w ramach cyklu, nie zostały całkowicie pozbawione sensu, posiadają jednak odmienną semantykę. Tuwim zdaje się udowadniać, że w całkiem nowatorski sposób można wyrazić piękno świata i jego zjawisk:

A gdy sierpiec na nabłoczu łyście,
W cieniem ciemnie jeno niedośpiewy:
W białodrzewiu ćwirnie i srebliście
Słodzik słowi słowisieńskie ciewy.

 

Polecamy również:

 • Wiosna. Dytyramb – interpretacja i analiza

  Wiersz „Wiosna” został opublikowany przez Tuwima w tomie „Sokrates tańczący” (1920) i od razu wywołał olbrzymie kontrowersje. Odsądzono bowiem autora od czci i wiary jako tego, który przekroczył wszelkie granice dobrego smaku i stworzył tekst obrażający godność ludzkiego rodzaju. Więcej »

 • Sitowie – interpretacja i analiza

  „Sitowie” to utwór, w którym Julian Tuwim podejmuje problematykę autotematyczną. Realizuje się ona niejako na dwóch poziomach. Mamy tu bowiem do czynienia ze wspomnieniem z dzieciństwa, a więc wątkiem autobiograficznym. Ponadto zaś poeta wypowiada się na temat własnej... Więcej »

 • Do prostego człowieka – interpretacja i analiza

  „Do prostego człowieka” to wiersz Tuwima o wymowie pacyfistycznej. Postawa poety jawi się tu jako jasny i stanowczy sprzeciw wobec wojny, której zwykle towarzyszą wzniosłe hasła, jednak w rzeczywistości kryją się za nimi jedynie partykularne interesy klasy rządzącej. Więcej »

 • Rzecz Czarnoleska – interpretacja i analiza

  „Rzecz Czarnoleska” to wiersz programowy Tuwima z tomu o tym samym tytule, wydanego w 1929 roku. Poeta formułuje w nim klasyczną koncepcję literatury, nawiązującą do złotego okresu polskiej poezji, czyli do XVI wieku. Tekst ten jest więc dobrą ilustracją tak zwanego klasycyzmu Skamandrytów, czyli... Więcej »

 • Do krytyków – interpretacja i analiza

  „Do krytyków” to przewrotny komentarz Tuwima na temat roli poezji w niepodległym kraju. Tekst został utrzymany w żartobliwym, niemal satyrycznym stylu. Głównym zabiegiem zastosowanym przez Tuwima jest tu komiczny efekt zaskoczenia. Tytuł utworu – „Do krytyków”... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55