Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czesław Miłosz, Rodzinna Europa – streszczenie

Książka Czesława Miłosza to właściwie zbiór osiemnastu mniejszych esejów, opierających się na wspomnieniach pisarza, z których każde opisuje poszczególne etapy jego życia, ale dotyczy również wybranych przez Miłosza zjawisk historycznych. Tematykę całego zbioru można określić mianem zjawiska o nazwie Mitteleuropa czyli Europa Środkowo-Wschodnia, inaczej Środkowa. Poznajemy więc losy poety od chwili gdy zamieszkał we Francji podczas emigracji. Miłosz obrazuje swoje dzieciństwo spędzone w rodzinnej Litwie, potem młodzieńcze lata w Wilnie. Autor zawiera także obszerną relację z rewolucji bolszewickiej w 1917 roku – Czesław Miłosz był bowiem jej naocznym świadkiem, a nawet uczestnikiem. W esejach znajdują się liczne odwołania do wydarzeń historycznych i faktów, które miały przybliżać czytelnikowi dzieje państw, wchodzących w skład Europy Środkowej, zwłaszcza w okresie dwóch wojen światowych. Dużą wagę przywiązuje Miłosz do zjawiska Holocaustu, czyli zagłady narodu żydowskiego i jego prześladowań ze strony nazistów.

Książka zawiera także liczne refleksje dotyczące prywatnego życia Miłosza. Poznajemy jego osobowość i otoczenie. Autor pisze o swoich dawnych przyjaciołach, o tym jak spędzali

Zobacz również

 • Czesław Miłosz - najważniejsze informacje

  Czesław Miłosz w okresie dwudziestolecia międzywojennego był związany z wileńską grupą poetycką Żagary, którą sam założył. Pierwszy tom wierszy wydał w 1933 roku, był to „Poemat o czasie zastygłym”.

  Więcej
 • Roki - intepretacja i analiza

  Roki pochodzą z okresu międzywojennego, gdy Miłosz dopiero rozpoczynał swoją pisarską drogę. Związał się wówczas z wileńską grupa poetycką „Żagary”. Twórczość poetów skupionych wokół czasopisma o tym samym tytule była przesiąknięta apokaliptycznymi obrazami i poczuciem, że nadchodzi wielk...

  Więcej
 • O książce – interpretacja i analiza

  „O książce” to wiersz Czesława Miłosza pochodzący z tomu „Trzy zimy” (1936). Tekst jest utrzymany w wizyjnym, katastroficznym nastroju i ma charakter pokoleniowy. Podmiot wiersza wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej, a więc mówi w imieniu wspólnoty, a dokładnie własnej generacji.

  Więcej
 • Obłoki – interpretacja i analiza

  „Obłoki” to wiersz Czesława Miłosza umieszczony w tomie „Trzy zimy” (1936). Utwór, podobnie jak inne teksty pochodzące z tego zbioru ma wymowę katastroficzną. W wierszu tym poeta odnajduje oznaki nadchodzącego kataklizmu w świecie natury.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Sok
Kasia • 2020-04-06 19:43:56
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17
Fajna stronka, dzięki ;-)
Stara_ale_jara • 2020-04-06 16:43:04
To niezła strona
Mb • 2020-04-06 16:05:02
dzięki XD
Kac • 2020-04-06 15:04:10