„Obłoki” to wiersz Czesława Miłosza umieszczony w tomie „Trzy zimy” (1936). Utwór, podobnie jak inne teksty pochodzące z tego zbioru ma wymowę katastroficzną. W wierszu tym poeta odnajduje oznaki nadchodzącego kataklizmu w świecie natury.
Podmiot tekstu obserwuje przepływające na niebie chmury, które są dla niego źródłem swoistej epifanii (objawienia). Miłosz nie wypowiada się tu już jednak w imieniu całego pokolenia (jak w wierszu „O książce”), ale wciela się w rolę samotnego wizjonera. W tekście dwukrotnie powtarza się epitet „straszne obłoki” wskazujący na charakter objawionej przez nie tajemnicy. Jednocześnie określa się je jako „białe” i „milczące”.
Jasne barwy chmur symbolizują więc po pierwsze ich udział w „oświeceniu” poety, niejako wyjawieniu mu tajemnicy bytu. Po drugie zaś obłoki przynależą do sfery nieba, a więc rzeczywistości sakralnej. Biel symbolizuje zatem ich niewinność i nieskalanie. Przeciwieństwem obłoków jest natomiast ziemia i związany z nią poeta. Mówi się bowiem wyraźnie o „smutku ziemi” i winach samego podmiotu:
(...) i wiem, że we mnie pycha, pożądanie
i okrucieństwo, i ziarno pogardy
dla snu martwego splatają posłanie,
a kłamstwa mego najpiękniejsze farby
zakryły prawdę.
Co więcej, grzechy poety ściągają na niego słuszny gniew natury i staną się przyczyną jego śmierci, której metaforą jest „martwe posłanie”. Jednocześnie wspomina się o „najpiękniejszych farbach kłamstwa”. Można ten obraz odczytywać jako metaforę poezji Miłosza, która nie jest mimetyczna, ale „zakrywa prawdę” o świecie. Poeta nagle doznaje wizji nadchodzącej katastrofy, odczuwa ją niemal fizycznie. Zostaje ona porównana do ognia piekielnego przeszywającego ciało podmiotu:
Wtedy spuszczam oczy
i czuję wicher, co przeze mnie wieje,
palący, suchy.
Palący i suchy wicher jest jednocześnie symbolem katastrofalnej pożogi, która przemieni świat w jałową, opustoszałą ziemię. Obłoki są więc „straszne”, ponieważ zwiastują kataklizm. Przeczucie apokalipsy wywołuje tu przerażenie, żal i smutek. Obłoki podlegają również w tekście personifikacji, nazywa się je bowiem „stróżami świata”. Wyrażenie to w połączeniu z bielą chmur i ich niebiańskim usytuowaniem przywodzi na myśl postacie aniołów stróżów.
Profetyzm Miłosza wpisuje się zatem w krąg symboliki religijnej. Nadchodząca katastrofa przybiera wymiary biblijnego kataklizmu, a jednocześnie dotyczy sensów moralnych. Katastrofa jawi się u w kategoriach kary za zło, a więc zyskuje pewne uzasadnienie, a nawet realizuje odwieczny porządek. Podmiot jednak nie chce znać owej przerażającej prawdy. Wskazują na to ostatnie słowa wiersza:
Niech zasnę,
niech litościwa ogarnie mnie noc.
Sen jest stanem, w którym trzeźwe widzenie prawdy ulega rozmyciu. Noc zaś stanowi przeciwieństwo jasności obłoków, zakrywa więc przed poetą straszną wizję końca.
Obłoki – interpretacja i analiza
Polecamy również:
-
Czesław Miłosz, Rodzinna Europa – streszczenie
Książka Czesława Miłosza to właściwie zbiór osiemnastu mniejszych esejów, opierających się na wspomnieniach pisarza, z których każde opisuje poszczególne etapy jego życia, ale dotyczy również wybranych przez Miłosza zjawisk historycznych. Więcej »
-
Czesław Miłosz - najważniejsze informacje
Czesław Miłosz w okresie dwudziestolecia międzywojennego był związany z wileńską grupą poetycką Żagary, którą sam założył. Pierwszy tom wierszy wydał w 1933 roku, był to „Poemat o czasie zastygłym”. Więcej »
-
Roki - intepretacja i analiza
Roki pochodzą z okresu międzywojennego, gdy Miłosz dopiero rozpoczynał swoją pisarską drogę. Związał się wówczas z wileńską grupa poetycką „Żagary”. Twórczość poetów skupionych wokół czasopisma o tym samym tytule była przesiąknięta apokaliptycznymi obrazami i poczuciem, że... Więcej »
-
O książce – interpretacja i analiza
„O książce” to wiersz Czesława Miłosza pochodzący z tomu „Trzy zimy” (1936). Tekst jest utrzymany w wizyjnym, katastroficznym nastroju i ma charakter pokoleniowy. Podmiot wiersza wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej, a więc mówi w imieniu wspólnoty, a dokładnie... Więcej »