Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mark Twain, Przygody Hucka – streszczenie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powieść Marka Twaina nawiązuje bezpośrednio do wcześniejszych Przygód Tomka Sawyera. Tam również pojawia się powiem Huck, jednak jako postać towarzysząca. Tutaj mamy do czynienia z jego indywidualnymi przygodami. Chłopiec postanawia samotnie wyruszyć w podróż po Ameryce. Przez swojego ojca alkoholika zostaje uwięziony na wyspie Jacksona, z której ucieka na tratwie wzdłuż rzeki Missisipi. Towarzyszy mu niewolnik Jim. Huck przeżywa w ten sposób przygodę swojego życia. Pod wpływem różnorakich wydarzeń dojrzewa i zmienia swój światopogląd. Nieraz pakuje się w tarapaty. Spotyka m.in. oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od biednych ludzi. Krążą po miastach i zapowiadają huczne przedstawienia teatralne, zbierają opłaty za bilety a następnie znikają bez wieści. Huck jest również świadkiem zabójstwa i próby linczowania, a także dość krwawych kłótni rodzinnych, kiedy trafia do środowiska plantatorów. Huck przeżywa jeszcze wiele innych niebezpiecznych przygód, by na ich końcu spotkać Tomka Sawyera. Chłopcy zamieszkali u krewnych Tomka, gdzie intensywnie pracowali nad planem odbicia Jima, który został schwytany jako zbiegły niewolnik.

Dzięki tym doświadczeniom podróżniczym główny bohater przebudowuje swój kodeks etyczny i moralny, próbuje buntować się przeciw zastanym, siłą narzuconym regułom społecznym i obyczajowym. W ten sposób manifestuje swój indywidualizm.

Polecamy również:

  • Przygody Tomka Sawyera - streszczenie

    Dzieło Marka Twaina rozpoczyna się sceną, w której ciotka Polly szukała Tomka w pokoju. Gdy w końcu udało jej się go znaleźć, zauważyła, iż młodzieniec wyjadł konfitury. Kiedy chciała wymierzyć mu karę, krzyknął, by spojrzała za siebie i zwiał. Starsza pani zaczęła śmiać się sama z siebie – wciąż... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =