Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mark Twain, Przygody Hucka – streszczenie

Powieść Marka Twaina nawiązuje bezpośrednio do wcześniejszych Przygód Tomka Sawyera. Tam również pojawia się Huck, jednak jako postać towarzysząca. Tutaj mamy do czynienia z jego indywidualnymi przygodami. Chłopiec postanawia samotnie wyruszyć w podróż po Ameryce. Przez swojego ojca alkoholika zostaje uwięziony na wyspie Jacksona, z której ucieka na tratwie wzdłuż rzeki Missisipi. Towarzyszy mu niewolnik Jim. Huck przeżywa w ten sposób przygodę swojego życia. Pod wpływem różnorakich wydarzeń dojrzewa i zmienia swój światopogląd. Nieraz pakuje się w tarapaty. Spotyka m.in. oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od biednych ludzi. Krążą po miastach i zapowiadają huczne przedstawienia teatralne, zbierają opłaty za bilety, a następnie znikają bez wieści. Huck jest również świadkiem zabójstwa i próby linczowania, a także dość krwawych kłótni rodzinnych, kiedy trafia do środowiska plantatorów. Huck przeżywa jeszcze wiele innych niebezpiecznych przygód, by na ich końcu spotkać Tomka Sawyera. Chłopcy zamieszkali u krewnych Tomka, gdzie intensywnie pracowali nad planem odbicia Jima, który został schwytany jako zbiegły niewolnik.

Dzięki tym doświadczeniom podróżniczym główny bohater przebudowuje swój kodeks etyczny i moralny, próbuje buntować się przeciw zastanym, siłą narzuconym regułom społecznym i obyczajowym. W ten sposób manifestuje swój indywidualizm.

Zobacz również

 • Przygody Tomka Sawyera - streszczenie

  Dzieło Marka Twaina rozpoczyna się sceną, w której ciotka Polly szukała Tomka w pokoju. Gdy w końcu udało jej się go znaleźć, zauważyła, iż młodzieniec wyjadł konfitury. Kiedy chciała wymierzyć mu karę, krzyknął, by spojrzała za siebie i zwiał. Starsza pani zaczęła śmiać się sama z siebie – wciąż zapominała...

  Więcej

Losowe zadania

 • Nazwij przyrządy meteorologiczne

  Podaj nazwy przyrządów wykorzystywanych w meteorologii, służących do pomiarów: A. temperatury powietrza B. czasu usłonecznienia C. wilgotności powietrza D. cieśnienia atmosferycznego E. prędkości wiatru  F. opadów atmosferycznych

  0 Odpowiedz Więcej
 • Narysuj wzór cząsteczki kwasu glukuronowego w projekcji Fishera

  Jednym z mechanizmów usuwania z organizmu ksenobiotyków, czyli substancji, które naturalnie nie występują w organizmie i są mu obce, jak na przykład leki, jest glukuronidacja. Proces ten polega na przyłączeniu do ksenobiotyku cząsteczki kwasu glukuronowego, powstającej w wyniku utleniania grupy –CH2OH glukozy do g...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz entalpię reakcji

  Znając standardową entalpię spalania etanolu ∆H°sp EtOH = -1357,2 kJ/mol oraz entalpię parowania wody w temperaturze 25°C i pod ciśnieniem 1013 hPa ∆H°par H2O = 44020 J/mol, oblicz entalpię poniższej reakcji: CH3CH2OH(c) + 3 O2(g) → 2 CO2(g) + 3 H2O(g)

  0 Odpowiedz Więcej
 • Dalekowidz

  Jakie okulary powinien nosić Piotruś, jeżeli widzi wyraźnie przedmioty z odległości 2m, aby widzieć wyraźnie z odległości 50cm?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Znając gęstość oblicz stężenie substancji w etanolu

  W 300 ml etanolu o gęstości 1800 g/L rozpuszczono 40g dobrze rozpuszczalnej w etanolu substancji. Oblicz stężenie procentowe tak otrzymanego roztworu.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11