Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mark Twain, Przygody Hucka – streszczenie

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powieść Marka Twaina nawiązuje bezpośrednio do wcześniejszych Przygód Tomka Sawyera. Tam również pojawia się Huck, jednak jako postać towarzysząca. Tutaj mamy do czynienia z jego indywidualnymi przygodami. Chłopiec postanawia samotnie wyruszyć w podróż po Ameryce. Przez swojego ojca alkoholika zostaje uwięziony na wyspie Jacksona, z której ucieka na tratwie wzdłuż rzeki Missisipi. Towarzyszy mu niewolnik Jim. Huck przeżywa w ten sposób przygodę swojego życia. Pod wpływem różnorakich wydarzeń dojrzewa i zmienia swój światopogląd. Nieraz pakuje się w tarapaty. Spotyka m.in. oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od biednych ludzi. Krążą po miastach i zapowiadają huczne przedstawienia teatralne, zbierają opłaty za bilety, a następnie znikają bez wieści. Huck jest również świadkiem zabójstwa i próby linczowania, a także dość krwawych kłótni rodzinnych, kiedy trafia do środowiska plantatorów. Huck przeżywa jeszcze wiele innych niebezpiecznych przygód, by na ich końcu spotkać Tomka Sawyera. Chłopcy zamieszkali u krewnych Tomka, gdzie intensywnie pracowali nad planem odbicia Jima, który został schwytany jako zbiegły niewolnik.

Dzięki tym doświadczeniom podróżniczym główny bohater przebudowuje swój kodeks etyczny i moralny, próbuje buntować się przeciw zastanym, siłą narzuconym regułom społecznym i obyczajowym. W ten sposób manifestuje swój indywidualizm.

Polecamy również:

  • Przygody Tomka Sawyera - streszczenie

    Dzieło Marka Twaina rozpoczyna się sceną, w której ciotka Polly szukała Tomka w pokoju. Gdy w końcu udało jej się go znaleźć, zauważyła, iż młodzieniec wyjadł konfitury. Kiedy chciała wymierzyć mu karę, krzyknął, by spojrzała za siebie i zwiał. Starsza pani zaczęła śmiać się sama z siebie – wciąż... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =