Kryzys w branży szarlatanów – interpretacja i analiza - strona 2

tu do czynienia z podmiejskim jarmarkiem sportretowanym o zachodzie słońca. Targ jest figurą odsyłającą do kultury folkloru i ulicy odmiennej od kultury wielkich salonów. Znamienną cechą tekstu współgrającą z zarysowanym klimatem jest leksyka. Pojawiają się tu bowiem sformułowania takie, jak „paniusie” czy „bracia-siostry w Chrystusie” używane przez ulicznego handlarza. Szarlatan z wiersza Gałczyńskiego to ubogi człowiek, który drży z zimna. Jednocześnie to właśnie z kultury jarmarcznej wywodzi się nurt kabaretowy, stąd można dopatrywać się w utworze znaczeń autotematycznych. Na odniesienia literackie wskazują również pierwsze wersy tekstu:

Słoneczko z ruskich bylin
już się na zachód chyli.

„Ruskie byliny” to średniowieczne, rosyjskie historie. Można więc powiedzieć, że świat przedstawiony ulega w wierszu swoistemu odrealnieniu, sygnalizuje się bowiem, że sytuacja liryczna rozgrywa się na gruncie literatury. Sam szarlatan wydaje się zaś przedstawicielem szerszej „branży”, skupiającej wszystkich tych, którzy budują świat z iluzji, a więc również poetów-magów.

Magiczne towary

Szarlatan oferuje klientom specyficzne towary przywodzące na myśl wróżbiarsko-magiczne praktyki. Są wśród nich „lalki

Polecamy również:

 • Koniec świata – interpretacja i analiza

  Poemat ukazał się po raz pierwszy w 1929 roku. Koniec lat 20. i początek 30. był okresem kształtowania się postaw katastroficznych, które miały znaleźć swój literacko najlepszy wyraz w drugiej połowie lat 30., w wierszach miedzy innymi takich poetów jak Józef Czechowicz czy Czesław Miłosz. Więcej »

 • Rozmowa liryczna – interpretacja i analiza

  Wiersz jest rozmową dwojga kochanków. Kobieta pyta mężczyznę, jak bardzo ją kocha. W odpowiedzi zakochany przywołuje niezliczoną ilość sytuacji, których różnorodność, jak zapewnia, wcale nie zmienia jego miłości, ponieważ kocha we wszystkich możliwych okolicznościach. Więcej »

 • Serwus, Madonna – interpretacja i analiza

  Wiersz „Serwus, madonna” Ildefonsa Gałczyńskiego to przykład poezji miłosno-religijnej, w której ujawnia się talent poetycki autora. Mamy tu bowiem do czynienia z charakterystycznym dla tego twórcy połączeniem zmysłu komicznego z tonacją liryczną. Więcej »

 • Prośba o wyspy szczęśliwe – interpretacja i analiza

  Podmiot liryczny prosi o to, by mógł być zabrany do miejsca, w którym zawsze będzie czuł się szczęśliwy. Prośba skierowana jest do kochanki, dlatego wiersz można traktować jako wyraz pragnienia miłości. Więcej »

 • Strasna zaba – interpretacja i analiza

  „Strasna zaba” to zabawny, satyryczny wiersz Ildefonsa Gałczyńskiego napisany w 1936 roku. Ze względu na specyficzny kontekst społeczno-polityczny utworu można go odczytywać jako ironiczny komentarz do rządów sanacji. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47