Św. Klara - biografia, zasługi, patronat - strona 2

sióstr, wielokrotnie je uzdrawiała i wyjednała im opiekę Jezusa. Podczas choroby otrzymała również niezwykłą łaskę widzenia i słyszenia Pasterki, odprawianej w pobliskim kościele przez Franciszka i jego braci. Z tego powodu w 1958 r. papież Pius XII ogłosił Klarę patronką telewizji.

Klara odeszła do Pana 11 sierpnia 1253 r. w klasztorze św. Damiana. Obrzędowi pogrzebu przewodniczył sam papież Innocenty IV. Zaledwie dwa lata po śmierci została ogłoszona świętą przez Aleksandra IV. Jej ciało zachowało się do dzisiaj i można je oglądać w Bazylice św. Klary z Asyżu, gdzie znajduje się w specjalnym grobowcu.

Kościół wspomina św. Klarę 1 sierpnia. W ikonografii przedstawiana jest z monstrancją w ręku. Jeden z przekazów głosi bowiem, że w czasie najazdu Saracenów na Asyż Klara miała ich odstraszyć blaskiem Najświętszego Sakramentu, który wyniosła z kościoła.

Święta Klara nie pozostawiła po sobie wielkich dzieł z życia duchowego. Do naszych czasów zachowały się: Reguła, Testament, Błogosławieństwo i jej listy, a także tekst Procesu Kanonizacyjnego.

Patronat

Św. Klara jest patronką klarysek, kapucynek, Asyżu, bieliźniarek, hafciarek, praczek, a także radia i telewizji.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04