Św. Grzegorz - biografia, zasługi, patronat - strona 2

brzegów, głód dotykający wiele rejonów Włoch i sam Rzym. W końcu pojawiła się także zaraza, która pociągnęła liczne ofiary. Wśród nich był papież Pelagiusz II, zmarły 7 lutego 590 r. 

Po śmierci papieża Grzegorz został jednogłośnie, przez aklamację, wybrany nowym biskupem Rzymu. Sam zainteresowany starał się temu opierać, próbując nawet ucieczki, ale nic to nie dało i ustąpił wobec naporu woli Bożej, jaką wyczuł w tej nominacji. Jego pontyfikat trwał 15 lat, do 605 r. Na początku rządów sam sobie nadał pokorny tytuł servus servorum Dei – „sługa sług Bożych” na znak, że nie chce być żadnym potężnym władcą, ale sługą wszystkich chrześcijan. Do dziś zasiadający na Stolicy Piotrowej kolejni papieże używają tego określenia w wydawanych przez siebie dokumentach.

Papież Grzegorz Wielki był stanowczy wobec nadużyć. Zreformował pracę kurii rzymskiej, korzystając z doświadczeń zdobytych w trakcie swojej urzędniczej kariery. Usunął z niej wszystkich niegodnych urzędników. Podobnie postąpił z biskupami i proboszczami na parafiach. Pracował nad zwiększeniem dyscypliny rzymskiego duchowieństwa. Zajął się także reformą służby wobec ubogich. Szczególną troską otoczył rzymskie kościoły oaz diecezje

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04