Kryzys w branży szarlatanów – interpretacja i analiza - strona 3

z wosku od miłości”, „maść od samotności”, „Polikarpa kość”, „ocet siedmiu złodziei” czy „babiloński kleik”. Przedmioty te współtworzą specyficzną atmosferę utworu. Mamy tu do czynienia z dziwaczną syntezą okultyzmu i literatury, ponieważ enumeracje owych towarów przywołują ludowe baśnie, ale też np. literacki dialog – „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Wszystkie te elementy są atrybutami świata, który już nie istnieje i dawno odszedł do lamusa, a z którym jedyny kontakt zapewniali uliczni szarlatani. W tym kontekście zrozumiała staje się prośba podmiotu lirycznego wyrażona w ostatnich wersach tekstu:

Więc ty. Najświętsza Panno,
dopomóż szarlatanom,
by nie pomarli zimą jak wróble.

Słowa te można interpretować jako prośbę o zachowanie choć reliktów starego świata, uroku miejskich jarmarków z kramami czy ulicznymi teatrami. Jednocześnie jest to pragnienie ocalenia poezji absurdu, nonsensu i groteski, budującej bogate światy wyobraźni, które zostały wyparte przez fascynację nowoczesnością. W zwrocie do Matki Boskiej można jednak również dostrzec ironię. Najświętsza Panna jako ikona kojarzona z katolicyzmem raczej nie mogłaby wspierać szarlatanów, guseł czy magii.

Polecamy również:

 • Koniec świata – interpretacja i analiza

  Poemat ukazał się po raz pierwszy w 1929 roku. Koniec lat 20. i początek 30. był okresem kształtowania się postaw katastroficznych, które miały znaleźć swój literacko najlepszy wyraz w drugiej połowie lat 30., w wierszach miedzy innymi takich poetów jak Józef Czechowicz czy Czesław Miłosz. Więcej »

 • Rozmowa liryczna – interpretacja i analiza

  Wiersz jest rozmową dwojga kochanków. Kobieta pyta mężczyznę, jak bardzo ją kocha. W odpowiedzi zakochany przywołuje niezliczoną ilość sytuacji, których różnorodność, jak zapewnia, wcale nie zmienia jego miłości, ponieważ kocha we wszystkich możliwych okolicznościach. Więcej »

 • Serwus, Madonna – interpretacja i analiza

  Wiersz „Serwus, madonna” Ildefonsa Gałczyńskiego to przykład poezji miłosno-religijnej, w której ujawnia się talent poetycki autora. Mamy tu bowiem do czynienia z charakterystycznym dla tego twórcy połączeniem zmysłu komicznego z tonacją liryczną. Więcej »

 • Prośba o wyspy szczęśliwe – interpretacja i analiza

  Podmiot liryczny prosi o to, by mógł być zabrany do miejsca, w którym zawsze będzie czuł się szczęśliwy. Prośba skierowana jest do kochanki, dlatego wiersz można traktować jako wyraz pragnienia miłości. Więcej »

 • Strasna zaba – interpretacja i analiza

  „Strasna zaba” to zabawny, satyryczny wiersz Ildefonsa Gałczyńskiego napisany w 1936 roku. Ze względu na specyficzny kontekst społeczno-polityczny utworu można go odczytywać jako ironiczny komentarz do rządów sanacji. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13