Julian Przyboś, Do ciebie o mnie – analiza i interpretacja

Motyw przemijalności świata i jego nieuchwytności w wykonaniu człowieka jest jednym z najczęstszych, pojawiających się w poezji Juliana Przybosia. Takie świadectwo daje m.in. w wierszu pt. Do ciebie o mnie. Tym razem na materię swojej refleksji wybrał poeta relację miłosną między mężczyzną a kobietą. Czytamy bowiem:

Zapatrzony, że samymi rzęsami
zmiótłbym śnieg z twojej ścieżki,
chwytam w zachwyt ruch twój - i gubię: […]

Podmiot liryczny usiłuje zatem zatrzymać słodką i przyjemną dla niego chwilę, w której przygląda się swojej ukochanej. Usiłuje zapanować nad przemijalnością tego momentu poprzez utrwalenie go, próba ta nie kończy się jednak sukcesem. Podmiot próbuje wyryć w swojej pamięci każdy ruch i gest kobiety, opisując je z największą drobiazgowością:

Krokiem tak zalotnie lekkim,
jakbyś wiodła ptaszka na promieniu,
szłaś przede mną - przed sobą, przed wszystkim!
Poderwany spod nóg przez wróble
twój cień w krzewie się zazielenił,
pojaśniał w drobne listki.

Człowiek okazuje się jednak bezsilny wobec czasu, biegnącego nieubłaganie. Zakończenie wiersza jest właśnie wyrazem tej niemocy:

I zniknęłaś - w swoim śpiewie. Zamilkliśmy.

Utwór stanowi bezpośredni zwrot do kochanej kobiety, w którym mówiący wyznaje swoje uczucia, tęsknoty i smutek, spowodowane jej odejściem.

Polecamy również:

 • Gmachy – interpretacja i analiza

  „Gmachy” to wiersz Juliana Przybosia pochodzący z tomu „Sponad”(1930). Widać w nim cechy wyraźnie wskazujące na związek poety z programem literackim Awangardy Krakowskiej. W centrum koncepcji poezji znajdowało się tu bowiem potrójne hasło: „miasto-masa-maszyna”. Więcej »

 • Na kołach – interpretacja i analiza

  „Na kołach” to jeden z najważniejszych wierszy Przybosia z tomu „Sponad” wydanego w 1930 roku. Jerzy Kwiatkowski nazwał go pożegnaniem poety z tematyką miasta. Słowem kluczem tego utworu jest niewątpliwie „koło”, które pojawia się tu we wszelkich możliwych znaczeniach. Więcej »

 • Z Tatr – intepretacja i analiza

  „Z Tatr” to jeden z najbardziej znanych wierszy Przybosia napisany po śmierci ukochanej poety, Marii Skotnicówny. Taterniczka ta wraz ze swoją młodszą siostrą zginęła, podczas wspinaczki na Zamarłą Turnię. Wiersz ma zatem niesłychanie silny ładunek emocjonalny, jest wyrazem najbardziej... Więcej »

 • Wieczór – intepretacja i analiza

  „Wieczór” to bardzo intymny wiersz Juliana Przybosia, któremu można przypisywać cechy erotyku. Podmiotem tekstu jest sam poeta, który w liryczny sposób opisuje zapadający zmierzch. Zjawisko to zaś przywodzi mu na myśl ukochaną, z którą się rozstał. Więcej »

 • Julian Przyboś, Notre-Dame – analiza i interpretacja

  Wiersz pt. Notre Dame pochodzi z tomu Juliana Przybosia Równanie serca, wydanego w 1938 roku. Już tytuł sugeruje, że obiektem opisu będzie paryska katedra Notre Dame. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47