Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Architektura modernistyczna - charakterystyka - strona 5

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

funkcji. Ich twórcy poddali się zaistniałej konieczności, nieświadomie stając się pionierami nowej szkoły (m.in. Crystal palace J. Paxtona). W Ameryce wyraźny rozwój funkcjonalizmu datuje się na lata 70., kiedy powstały liczne przeszklone wieżowce o kubicznej bryle i widocznym stalowym szkielecie.

Walter Gropius Bauhaus w Dessau-Roßlau
Walter Gropius - Bauhaus w Dessau-Roßlau

 

Na początku XX wieku nasiliła się krytyka pod adresem secesji jako nieprawdziwej, manierycznej, a nawet kiczowatej. Pierwsze budynki noszące znamiona modernizmu powstały w Niemczech i Holandii i były przeznaczone dla przemysłu (giełda w Amsterdamie H.P. Berlagego, hala turbin w Berlinie P. Behrensa, Hala Stulecia we Wrocławiu M. Berga). Za pierwszy w pełni modernistyczny obiekt uznaje się powstałą w 1911 roku fabrykę obuwia Fagus projektu Waltera Gropiusa.

W okresie międzywojennym pozwijało się budownictwo użyteczności publicznej. Powstało wówczas wiele kin, domów towarowych, stacji. W nowym duchu odnawiano też wiele zniszczonych budynków nadając im np. jednolite elewacje. Powstawały pierwsze osiedla domów z płaskimi dachami.

Dojrzała faza modernizmu przypada na lata po II wojnie światowej. Podstawowym zadaniem architektów było zapewnienie godnej i zdrowej przestrzeni do życia.

Polecamy również:

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

 • Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 4 =
Komentarze
dziubas • 2015-05-12 09:59:04
opera w Sydney jest przykładem postmodernizmu.