Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Erich Kästner, 35 maja – streszczenie

Głównym bohaterem książki jest Konrad, uczeń doskonale radzący sobie w matematyce, ale nie posiadający smykałki do przedmiotów humanistycznych. Uczniowie o umysłach ścisłych dostają polecenie, by w ramach pracy domowej opisać w formie wypracowania morza południowe. Celem tego zadania jest praca nad wyobraźnią tych, którzy na co dzień rzadko z niej korzystają. Chłopcu z pomocą przychodzi jego wuj Rabarbar, który zabiera go na niezwykłą wyprawę. Bohaterowie spotykają po drodze dziwne osobistości i odwiedzają niesamowite miejsca np. kraj leniwych Pasibrzuchów pełen nowatorskich wynalazków czy Świat na Opak jako futurystyczną wizję rzeczywistości, w którym rządy sprawują dzieci. Podczas całej podróży towarzyszy im mówiący koń na wrotkach. Natykają się na kangury robiące na drutach, dziewczynkę w kratkę oraz egzotyczne zwierzęta jak rekiny, tygrysy czy słonie. Wszystkie te zdarzenia rozgrywają się w ciągu jednego dnia – 35 maja. Pomimo szerokiego zakresu wyprawy Konrad zdąża wrócić na kolację z rodzicami, podczas której nikt nie domyśla się jego przygód z ostatnich kilku godzin. Po posiłku bohater napisał wspaniałe wypracowanie.

 

Zobacz również

Losowe zadania

 • Ogniskowa zwierciadła

  Oblicz ogniskową zwierciadła sferycznego wklęsłego, jeżeli odległość pomiędzy przedmiotem a obrazem wytworzonym przez to zwierciadło wynosi 30 cm, a uzyskany obraz jest czterokrotnie powiększony, rzeczywisty i odwrócony.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Określanie wieku drzew

  Do określania wieku drzew stosuje się metodę zliczania słojów przyrostu rocznego. Czy wiek drzewa każdej szerokości geograficznej można tak ocenić? Krótko wyjaśnij odpowiedź.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Tekst użytkowy czy tekst literacki?

  Określ, które z podanych gatunków piśmiennictwa są tekstami użytkowymi, a które tekstami literackimi. Artykuł Opowiadanie Wiersz Zaproszenie Instrukcja Bajka List oficjalny Powieść Przepis kulinarny Ogłoszenie

  0 Odpowiedz Więcej
 • Naszkicuj wykres zależności szybkości reakcji w funkcji czasu

  W zamkniętym reaktorze o objętości 1 dm3 prowadzono reakcję syntezy amoniaku ze stechiometrycznych ilości wodoru i azotu. Podczas prowadzenia procesu utrzymywano temperaturę 670 K, jednocześnie mierząc zmiany stężenia reagentów i produktu w czasie trwania reakcji oraz po jej zakończeniu. Zapisz równania reakcji przebiegaj...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ustal reakcję redoks dla tlenku azotu(IV)

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia azotu w każdej cząsteczce. NO2 + OH- → NO3- + NO2- + H2O

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35