Św. Kinga - biografia, zasługi, patronat - strona 2

Ich zaślubiny odbyły się na zamku krakowskim około roku 1247 r. Byli zgodnym małżeństwem, a Kinga wspierała swoje męża w rządach. Dzięki niej z Węgier do Polski przybyli górnicy, którzy dokonali pierwszego odkrycia złoży soli w Bochni w 1251 r. Ten cenny skarb przyczynił się do bogactwa księstwa. Ponadto Kinga ofiarowała Bolesławowi część swojego posagu, aby pomóc w odbudowie zniszczonego przez Tatarów kraju. Władca oddał jej w zamian w wieczyste posiadanie Ziemię Sądecką.

Wsparcie finansowe św. Kinga zapewniała także katedrze krakowskiej i licznym klasztorom (benedyktyńskim, cysterskim i franciszkańskim). Sama była fundatorką kościołów w Nowym Korczynie i w Bochni, a zapewne również w Jazowsku i w Łęcku. Do Krakowa sprowadziła Kanoników Regularnych od Pokuty i wystawiła im kościół św. Marka. Kinga także przyczyniła się do kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa. Za jej staraniem przetłumaczono na język polski Psałterz Dawidowy.

Po śmierci Bolesława Wstydliwego (7 grudnia 1279 r.) Kinga otrzymała propozycję objęcia rządów. Odmówiła jednak i wstąpiła do zakonu klarysek. Ufundowała w 1280 r. klasztor w Starym Sączu, gdzie zmarła 24 lipca 1292 r. w opinii świętości. Została beatyfikowana

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13