Ranyjulek – interpretacja i analiza

Wiersz „Ranyjulek” powstał we wczesnym etapie twórczości Juliana Tuwima. Tematykę i nastrój wiersza zdradza już tytułowe określenie, czyli kolokwialne zawołanie, które wyraża całą gamę pozytywnych emocji: zachwyt, radość, miłe zaskoczenie. Poeta wokół tego określenia zbudował wizję beztroskiego życia kloszarda cieszącego się każdą chwilą. Jak się okazuje, to właśnie postać radosnego włóczęgi stała się dla Tuwima inspiracją do stworzenia literackiej autokreacji.

Poeta zwykłego życia

Podmiotem tekstu jest sam Tuwim – poeta i człowiek, który poszukuje zarazem idealnej formuły życia i tworzenia. Odnajduje ją w figurze beztroskiego, miejskiego włóczęgi upojonego alkoholem i radością. Wiersz rozpoczyna się od słowa „powinienem”, które odnosi się do koncepcji poezji, jaką ma zamiar uprawiać twórca. Polega ona na maksymalnym zbliżeniu sztuki wysokiej do życia zwyczajnej ulicy. Poeta powinien stać się szarym człowiekiem, przeciętnym kloszardem, który doświadcza wszystkich emocji i stanów przypisanych tej kondycji. Może więc nietrzeźwy włóczyć się po mieście, wtapiać się w tłum i zakradać po wiosenny bez. Język poezji powinien być prosty, inspiracją dla niego ma być niewyszukane słownictwo

Polecamy również:

 • Wiosna. Dytyramb – interpretacja i analiza

  Wiersz „Wiosna” został opublikowany przez Tuwima w tomie „Sokrates tańczący” (1920) i od razu wywołał olbrzymie kontrowersje. Odsądzono bowiem autora od czci i wiary jako tego, który przekroczył wszelkie granice dobrego smaku i stworzył tekst obrażający godność ludzkiego rodzaju. Więcej »

 • Sitowie – interpretacja i analiza

  „Sitowie” to utwór, w którym Julian Tuwim podejmuje problematykę autotematyczną. Realizuje się ona niejako na dwóch poziomach. Mamy tu bowiem do czynienia ze wspomnieniem z dzieciństwa, a więc wątkiem autobiograficznym. Ponadto zaś poeta wypowiada się na temat własnej... Więcej »

 • Do prostego człowieka – interpretacja i analiza

  „Do prostego człowieka” to wiersz Tuwima o wymowie pacyfistycznej. Postawa poety jawi się tu jako jasny i stanowczy sprzeciw wobec wojny, której zwykle towarzyszą wzniosłe hasła, jednak w rzeczywistości kryją się za nimi jedynie partykularne interesy klasy rządzącej. Więcej »

 • Rzecz Czarnoleska – interpretacja i analiza

  „Rzecz Czarnoleska” to wiersz programowy Tuwima z tomu o tym samym tytule, wydanego w 1929 roku. Poeta formułuje w nim klasyczną koncepcję literatury, nawiązującą do złotego okresu polskiej poezji, czyli do XVI wieku. Tekst ten jest więc dobrą ilustracją tak zwanego klasycyzmu Skamandrytów, czyli... Więcej »

 • Do krytyków – interpretacja i analiza

  „Do krytyków” to przewrotny komentarz Tuwima na temat roli poezji w niepodległym kraju. Tekst został utrzymany w żartobliwym, niemal satyrycznym stylu. Głównym zabiegiem zastosowanym przez Tuwima jest tu komiczny efekt zaskoczenia. Tytuł utworu – „Do krytyków”... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25