Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Psychologia analityczna - charakterystyka (założenia, znaczenie)

Ostatnio komentowane
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Psychologia analityczna to nazwa kierunku w psychologii stworzonego przez Carla Gustava Junga na początku XX wieku. Jung początkowo pozostawał pod silnym wpływem Freuda, jednak później stworzył własną koncepcję psychoanalizy.

Jego teoria w pierwszej kolejności zmierzała do ograniczenia seksualnych aspektów w założeniach Freuda. Jung wprawdzie uznawał libido za główną siłę determinującą działanie ludzkiej psychiki, ale postrzegał je znacznie szerzej. Władysław Tatarkiewicz uważa, że Jungowskie libido jest czymś na kształt woli Schopenhauera czy elan vital Bergsona.

Kamieniem milowym psychologii analitycznej było jednak odkrycie istnienia podświadomości zbiorowej, która stanowi jeszcze głębszą warstwę ludzkiej psychiki niż indywidualna nieświadomość i ma charakter dziedziczny. O ile na poziomie nieświadomości indywidualnej ulokowane są ludzkie kompleksy, o tyle w podświadomości kolektywnej przechowywane są archetypy, czyli uniwersalne wzory ludzkich zachowań i postaw (najważniejszą pracą Junga były „Archetypy i symbole”).

Studiując mitologie różnych kultur, doszedł on do wniosku, że we wszystkich pojawiają się ponadczasowe symbole, które manifestują się najczęściej w formie obrazowej,

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =