Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Teoria względności Einsteina - charakterystyka (założenia, znaczenie)

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Teoria względności (tzw. szczególna teoria względności) Alberta Einsteina została oficjalnie ogłoszona w 1905 roku, a jej przedmiotem było zupełnie nowe pojęcie czasu. Einstein udowodnił, że czas nie jest wymiarem obiektywnym, ale relatywnym. Ten sam odcinek czasu może się zatem wydłużać lub skracać w zależności od przeżyć doznającego go podmiotu. Innymi słowy, jedne chwile wydają się człowiekowi całą wiecznością (np. jakieś ważne, decydujące momenty), inne zaś mijają niczym ułamki sekund, mimo że obiektywnie mogą trwać całe lata.

Teoria Einsteina zakłada zatem, że nie ma jednego czasu, ale wiele różnych czasów, co więcej – nie ma również jednej obowiązującej chronologii zdarzeń.

W 1915 roku Einstein uzupełnił swoją teorię o twierdzenie na temat względności przestrzeni (tzw. ogólna teoria względności). Uważał mianowicie, że przestrzeń dopasowuje się do umieszczonego w niej przedmiotu, nie ma więc charakteru bezwzględnego. Teoria ta zaprzeczała tym samym geometrii Euklidesa, zgodnie z którą przestrzeń jest trójwymiarowa i niezależna od znajdujących się w niej przedmiotów. Za przestrzeń nie-Euklidesową uważał Einstein przestrzeń kosmiczną, która jest wprawdzie skończona, ale nieograniczona

Polecamy również:

  • Albert Einstein - biografia i odkrycia

    Albert Einstein urodził się w 1879 roku w Ulm w Niemczech. Miał pochodzenie żydowskie. Uczęszczał do gimnazjum w Monachium. W 1895 roku chciał przedwcześnie rozpocząć studia na politechnice w Zurychu, jednak nie zdał egzaminu. Ukończył więc liceum w Szwajcarii, zdał maturę, a następnie dostał się na wybrany... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =