Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dwudziestolecie międzywojenne - psychologia

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Psychologia w XX-leciu międzywojennym stała się wiodąca dziedziną nauk humanistycznych, a jej rewolucyjne odkrycia i teorie (na pograniczu filozofii) oddziaływały na wiele kierunków artystycznych jeszcze długo po II wojnie światowej.

Bez wątpienia najważniejszym prądem była tu psychoanaliza Zygmunta Freuda. Kierunek ten postał pod koniec XIX wieku w Wiedniu jako metoda terapii kobiecej histerii. Opierał się on na rewolucyjnej teorii Freuda, który odkrył, że ludzka psychika dzieli się na obszar świadomości i podświadomości. W obrębie tego drugiego mieści się wszystko to, co zostało wyparte ze świadomości, a także biologiczne popędy. W późniejszym okresie nieświadomość utożsamiał Freud ze sferą „Id”, a oprócz niej wyróżniał: „Ego” (Ja), które jest usytuowane pomiędzy namiętnościami (Id) i sferą społecznych nakazów, czyli „Superego” (Nadjaźń). Superego stanowi cenzora, sędziego, a więc jest odpowiednikiem sumienia.

Za podstawową energię psychiczną Freud uważał libido, którego niezaspokojenie powoduje wewnętrzny konflikt pomiędzy Id i Superego, w efekcie czego powstaje nerwica. Poglądy Freuda były następnie dopracowywane i przekształcane przez wielu znanych psychologów takich jak: Karen

Polecamy również:

  • Zygmunt Freud - biografia i poglądy

    Sigmund Freud to jeden z najbardziej znanych psychiatrów i psychologów XX wieku, który zasłynął z odkrycia podświadomości i zainicjował nurt zwany psychoanalizą. Freud urodził się w 1856 roku w Priborze w Austrii, pochodził z rodziny nieortodoksyjnych Żydów. Więcej »

  • Carl Gustaw Jung - biografia i poglądy

    Carl Gustav Jung to jedna z najważniejszych osobowości nauk psychologicznych na świecie. Był on psychiatrą, psychologiem, antropologiem i teoretykiem kultury. Urodził się w 1875 roku w Kesswil w Szwajcarii. Studiował na Uniwersytecie Bazylejskim, potem zamieszkał w Zurychu. Więcej »

  • John Watson - biografia i poglądy

    John Watson urodził się 1878 roku w Południowej Karolinie, w Stanach Zjednoczonych. Studiował psychologię na Uniwersytecie w Chicago. W 1903 roku uzyskał w tej dziedzinie doktorat, a od 1908 roku wykładał na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');