Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dwudziestolecie międzywojenne - psychologia

Psychologia w XX-leciu międzywojennym stała się wiodąca dziedziną nauk humanistycznych, a jej rewolucyjne odkrycia i teorie (na pograniczu filozofii) oddziaływały na wiele kierunków artystycznych jeszcze długo po II wojnie światowej.

Bez wątpienia najważniejszym prądem była tu psychoanaliza Zygmunta Freuda. Kierunek ten postał pod koniec XIX wieku w Wiedniu jako metoda terapii kobiecej histerii. Opierał się on na rewolucyjnej teorii Freuda, który odkrył, że ludzka psychika dzieli się na obszar świadomości i podświadomości. W obrębie tego drugiego mieści się wszystko to, co zostało wyparte ze świadomości, a także biologiczne popędy. W późniejszym okresie nieświadomość utożsamiał Freud ze sferą „Id”, a oprócz niej wyróżniał: „Ego” (Ja), które jest usytuowane pomiędzy namiętnościami (Id) i sferą społecznych nakazów, czyli „Superego” (Nadjaźń). Superego stanowi cenzora, sędziego, a więc jest odpowiednikiem sumienia.

Za podstawową energię psychiczną Freud uważał libido, którego niezaspokojenie powoduje wewnętrzny konflikt pomiędzy Id i Superego, w efekcie czego powstaje nerwica. Poglądy Freuda były następnie dopracowywane i przekształcane przez wielu znanych psychologów takich jak: Karen

Zobacz również

 • Zygmunt Freud - biografia i poglądy

  Sigmund Freud to jeden z najbardziej znanych psychiatrów i psychologów XX wieku, który zasłynął z odkrycia podświadomości i zainicjował nurt zwany psychoanalizą. Freud urodził się w 1856 roku w Priborze w Austrii, pochodził z rodziny nieortodoksyjnych Żydów.

  Więcej
 • Carl Gustaw Jung - biografia i poglądy

  Carl Gustav Jung to jedna z najważniejszych osobowości nauk psychologicznych na świecie. Był on psychiatrą, psychologiem, antropologiem i teoretykiem kultury. Urodził się w 1875 roku w Kesswil w Szwajcarii. Studiował na Uniwersytecie Bazylejskim, potem zamieszkał w Zurychu.

  Więcej
 • John Watson - biografia i poglądy

  John Watson urodził się 1878 roku w Południowej Karolinie, w Stanach Zjednoczonych. Studiował psychologię na Uniwersytecie w Chicago. W 1903 roku uzyskał w tej dziedzinie doktorat, a od 1908 roku wykładał na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore.

  Więcej

Losowe zadania

 • Popularne porównania

  Uzupełnij luki w znanych powiedzeniach (porównaniach) i wyjaśnij ich znaczenie.   1. Pasuje jak kwiatek do _______ . 2. _______ jak makiem zasiał. 3. _______ jak smoła. 4. Wyjść jak _______ na mydle. 5. Głupi jak ________ .

  0 Odpowiedz Więcej
 • Imiesłowy przymiotnikowe czynne i bierne

  Rozpoznaj, które imiesłowy przymiotnikowe  są czynne, a które bierne: Biegnący kopnięty tańcząca skaczące zepsuta myślący krzyczący zmęczone grająca obrane

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania podrzędnie złożone

  Ułóż zdania podrzędnie złożone następujących typów: Przydawkowe Dopełnieniowe Okolicznikowe miejsca Okolicznikowe czasu Okolicznikowe sposobu Okolicznikowe celu Okolicznikowe przyczyny Okolicznikowe warunku Okolicznikowe przyzwolenia Orzecznikowe Podmiotowe

  0 Odpowiedz Więcej
 • Moc czajnika

  Jaka potrzebna jest moc czajnika elektrycznego, który w czasie 8 minut ogrzał 1 kilogram wody od temperatury 40°C do 90°C, jeżeli ciepło włąsciwe wody wynosi 4190 J/(kg°C) (straty ciepła można pominąć)?

  1 Odpowiedz Więcej
 • Obliczenia procentowe

  Rodzina Nowaków ma działkę o wielkości 1500 m2. Mama chciała zasadzić na niej drzewka owocowe, które zajęłyby 60% całej działki. Ile m2  drzewek będzie zasadzonych?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59