John Watson - biografia i poglądy

John Watson urodził się w 1878 roku w Południowej Karolinie, w Stanach Zjednoczonych. Studiował psychologię na Uniwersytecie w Chicago. W 1903 roku uzyskał w tej dziedzinie doktorat, a od 1908 roku wykładał na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore.

W 1913 roku wygłosił słynny odczyt na Uniwersytecie w Yale „Psychology as the Behaviorist Views It”, w którym zarysował podstawy behawioryzmu. Zanegował w nim istnienie świadomości i jej wpływu na ludzkie postępowanie, co wykluczało z psychologii podstawową metodę badań, czyli introspekcję. Stwierdził również, że przedmiotem psychologii powinny być jedynie zewnętrzne zachowania jednostki, które można dowolnie kształtować na zasadzie odruchów warunkowych.

W swoich badaniach wraz z asystentką Rosalie Rayner przeprowadził naganny etycznie eksperyment znany jako „eksperyment małego Alberta”. Polegał on na wykształceniu w jedenastomiesięcznym dziecku (sierocie umieszczonej w szpitalu) warunkowego odruchu strachu przed białym szczurem przez kojarzenie widoku zwierzęcia z nieprzyjemnym brzęczącym dźwiękiem. Co więcej, powstały u dziecka lęk uogólnił się na wszystkie białe i futrzane przedmioty i zwierzęta. Watson nie przeprowadził procesu eliminującego negatywne warunkowanie.

W 2009 roku naukowcom udało się ustalić tożsamość chłopca, który zmarł w wielu 6 lat i który, jak się okazało, cierpiał na poważne neurologiczne zaburzenia, co świadczy o tym, że Watson poniekąd zafałszował swoje badania, przedstawiając dziecko jako zdrowe psychicznie.

Psycholog pracował na Uniwersytecie Johna Hopkinsa do 1920 roku, kiedy wyszedł na jaw jego romans z asystentką, w wyniku czego stracił stanowisko akademickie. Rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną i ożenił się z Rosalie Rayner, z którą był aż do jej śmierci w 1935 roku. Po usunięciu z uniwersytetu Watson pracował w agencji reklamowej aż do emerytury w 1945 roku. Miał bardzo złe kontakty ze swoimi dziećmi, dlatego ostatnie lata życia spędził samotnie na farmie w Connecticut. Tuż przed śmiercią spalił swoje nieopublikowane prace i listy.

Poglądy Watsona były rewolucyjne i wywołały duże kontrowersje. Środowisko naukowe podzieliło się na jego entuzjastów i zagorzałych przeciwników. Twierdzenia Watsona, jak zaznacza Władysław Tatarkiewicz były radykalne i agresywne, ale przyniosły mu międzynarodową sławę. 

Polecamy również:

  • Zygmunt Freud - biografia i poglądy

    Sigmund Freud to jeden z najbardziej znanych psychiatrów i psychologów XX wieku, który zasłynął z odkrycia podświadomości i zainicjował nurt zwany psychoanalizą. Freud urodził się w 1856 roku w Priborze w Austrii, pochodził z rodziny nieortodoksyjnych Żydów. Więcej »

  • Carl Gustaw Jung - biografia i poglądy

    Carl Gustav Jung to jedna z najważniejszych osobowości nauk psychologicznych na świecie. Był on psychiatrą, psychologiem, antropologiem i teoretykiem kultury. Urodził się w 1875 roku w Kesswil w Szwajcarii. Studiował na Uniwersytecie Bazylejskim, potem zamieszkał w Zurychu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
l
• 2023-10-01 12:30:44
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10
macie
• 2023-09-30 17:00:17
to jest super edukujące zadanie
• 2023-09-29 08:07:38
3434444f234fcvqr4
• 2023-09-27 12:30:26