Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Freudyzm - charakterystyka (założenia, znaczenie)

Ostatnio komentowane
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Freudyzm to zjawisko, które jest tożsame z klasyczną psychoanalizą stworzoną przez Zygmunta Freuda. Nazwę tę stosuje się, by wyodrębnić poglądy samego Freuda od jego kontynuatorów, takich jak np.: Jacques Lacan, Karen Horney, Erich Fromm czy Carl Gustav Jung. Badacze ci stworzyli jednak na tyle odmienne nurty psychoanalizy, że niejednokrotnie nie zalicza się ich już do tego nurtu

Freudyzm jest przede wszystkim metodą terapii psychiatrycznej stosowaną w celu leczenia nerwic. Jako taki opiera się on na przekonaniu, że ludzka psychika dzieli się na świadomość i podświadomość. Terapia ma polegać na opowiedzeniu przez pacjenta swojej historii, w której psychoanalityk-freudysta dostrzega utajone kompleksy i podświadome uwarunkowania. Przepracowanie bolesnych doznań (zwłaszcza z okresu dzieciństwa), czyli uświadomienie ich sobie, ma skutkować wyleczeniem.

W obrębie diagnostyki i terapii nerwic szczególnie ważnymi pojęciami w freudyzmie są żałoba i melancholia. Żałoba polega na pogodzeniu się z utratą określonej rzeczy, natomiast melancholia (żałoba nieprzepracowana) powstaje, jeśli pacjent nie chce zaakceptować straty i utożsamia się z tym, co utracił. Sama nerwica powstaje natomiast jako

Polecamy również:

  • Psychoanaliza - założenia i znaczenie

    Psychoanaliza to jeden z najważniejszych kierunków w psychologii XX wieku. Teoria ta narodziła się pierwotnie jako metoda terapii, powstała bowiem pod koniec XIX wieku w Wiedniu, kiedy Zygmunt Freud i Josefe Breur leczyli histeryczną pacjentkę (słynną Annę O). Kobieta stwierdziła, że opowiadanie o problemach... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =