Czeska literatura międzywojenna

Okres Dwudziestolecia w historii Czech można porównywać pod wieloma względami z Polską. Jest tak przede wszystkim dlatego, że po I wojnie światowej Czechy niejako narodziły się na nowo, będąc w XIX wieku częścią Austro-Węgier. Podobnie jak ówczesna Polska był to również kraj wielonarodowościowy, choć o nieco bardziej skomplikowanym statusie. W 1918 roku powstała bowiem Czechosłowacja, a więc republika, w której zamieszkiwały dwie główne nacje: Czesi i Słowacy, zachowujący mentalną i kulturową odrębność. Ponadto znaczny odsetek społeczeństwa stanowili tu również Niemcy.

Tę zawikłaną sytuację kraju najlepiej oddaje pisarstwo Franza Kafki – Żyda mieszkającego w Pradze i jednocześnie piszącego w języku niemieckim. Kulturową przynależność Kafki określa jednak bardziej jego związek z monarchią austro-węgierską niż z narodowością czeską, dlatego często traktuje się go jako pisarza wręcz austriackiego. Podobnie jest z jednym z najwybitniejszych poetów XX wieku, Reinerem Marią Rilke, urodzonym w Pradze.

Jeżeli chodzi zaś o samą literaturę czeską w dwudziestoleciu, bez wątpienia najważniejszym pisarzem tego okresu był Jaroslav Hasek. Jego znakomity cykl powieściowy „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” (1921 – 1923) to proza satyryczno-komiczna ukazująca w gruncie rzeczy tragiczne doświadczenie wojenne z perspektywy dystansu, jaki zapewnia bohaterowi wyzwalający śmiech.

Oprócz Haska ważnym pisarzem czeskim był Karel Capek. Był on autorem prozy antyutopijnej, a jednocześnie parabolicznej. Można tu wymienić takie jego utwory, jak „Krakatit”, „Fabryka absolutu”, „Inwazja jaszczurów”. Najbardziej znana była jednak jego trylogia „Hordubal”, „Meteor” i „Zwyczajne życie” uważana za najważniejsze dzieło czeskiej literatury tego okresu po „Szwejku”. Kulturowe podłoże miały również jego nowele „Księga apokryfów”. Capek był także twórcą dramatów utrzymanych w konwencji fantastyki naukowej, jak „R.U.R”. Interesującym dziełem pisarza  była tez sztuka „Z życia owadów”, przedstawiająca ludzkie społeczeństwo na podobieństwo owadzich zbiorowości.

Ważniejsi poeci czeskiego międzywojnia to natomiast Petr Bezruc, Konstantin Biebl, autor surrealistycznych utworów („Niebo, piekło, raj”, „Lustro nocy”), Jaroslav Durych (poeta katolicki), Josef Karasek czy Richard Weiner.

Polecamy również:

 • Niemiecka literatura międzywojenna - ogólna charakterystyka

  Niemcy to jeden z najprężniejszych ośrodków kulturalnych dwudziestolecia międzywojennego, a jednocześnie nieco odmienny od pozostałej części Europy kraj. To Niemcy były bowiem głównym przegranym I wojny światowej, zostały również obciążone jej poważnymi konsekwencjami, np. koniecznością spłaty... Więcej »

 • Angielska literatura międzywojenna

  Literatura angielska w okresie międzywojennym przedstawia się niezwykle interesująco. Pojawiły się tu wybitne indywidualności, które wyznaczyły następnie najważniejsze kierunki rozwoju zwłaszcza w dziedzinie prozy XX wieku. Więcej »

 • Francuska literatura międzywojenna

  Francja wyszła z I wojny światowej jako kraj zwycięski i z pewnością nastrój ten znalazł odzwierciedlenie w jej literaturze. Francja stała się bowiem na nowo wielką ojczyzną artystów z całego świata. To tu zrodziło się większość najważniejszych awangardowych kierunków epoki, jak kubizm Pabla... Więcej »

 • Rosyjska literatura międzywojenna

  Interesujące zjawiska w literaturze rosyjskiej pojawiły się jednak jeszcze przed I wojną światową, trzeba bowiem pamiętać, że Rosja to obok Włoch, najważniejsza kolebka futuryzmu. Dzielił się on na dwie podstawowe odmiany: egofuturyzm (Władimir Szerszeniewicz, Igor Siewierianin) i kubofuturyzm. Więcej »

 • Amerykańska literatura międzywojenna

  Stany Zjednoczone w latach 20. osiągnęły pozycję pierwszej gospodarki świata i stanowiły symbol ziemskiego raju, w centrum którego znajdowała się fabryka snów, czyli Hollywood. Dopiero lata wielkiego kryzysu zatrzymały szalony pęd amerykańskiego marzenia, co jednocześnie zbiegło się z dojściem Hitlera... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42