Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Antoni z Padwy - biografia, zasługi, patronat - strona 3

z Arcella w wieku 36 lat. Zaledwie rok później, 30 maja 1232 r., w poczet świętych zaliczył go papież Grzegorz IX. O tak rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali na grobie św. Antoniego. Dzisiaj wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie.

Święty Antonii był obdarzony wieloma charyzmatami – miał dar bilokacji (przebywania w dwóch miejscach jednocześnie), czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. Pozostawił po sobie dorobek pisarski, m.in. Kazania niedzielne oraz Kazania na święta. Z tego względu w 1946 r. Pius XII ogłosił Antoniego doktorem Kościoła, tytułując go Doktorem Ewangelicznym.

Wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy obchodzone jest 13 czerwca. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dzieciątko Jezus. Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, chleb, osioł, ryba.

W Polsce święty cieszy się szczególnym kultem w Leżajsku, Przeworsku i Radecznicy.

Patronat

Św. Antoni z Padwy jest patronem zakonów: franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; jest patronem miast: Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych.

Zobacz również

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek).

  Więcej
 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku.

  Więcej
 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny.

  Więcej
 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze.

  Więcej
 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50