Tragifarsa - cechy, definicja, twórcy

Tragifarsa to gatunek dramatu łączący w sobie elementy tragiczne i farsowe (absurdalne, komiczne). Jej tematyka jest poważna, na ogół dotyczy problemów społecznych oraz obyczajowych. Brak tu jednak tragizmu pojmowanego w kategoriach antycznych – jako konflikt między dwoma racjami.

Utwór ten nie jest więc stricte tragedią, porusza jednak ważne zagadnienia i ukazuje zło panujące na świecie. Tragizm dotyczy przede wszystkim warstwy znaczeniowej tragifarsy, farsowość natomiast odnosi się raczej do jej formy, choć służy również czasem uwypukleniu pewnych absurdów rzeczywistości.

W tragifarsie dominuje komizm sytuacyjny i językowy.

Tragifarsa – przykłady utworów

Moralność pani Dulskiej – tragifarsa kołtuńska”  Gabrieli Zapolskiej
„Iwona Księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza
„Krzesła” Eugéne Ionesco
„Dziwadła i makabrydy” Ramóna Marii del Valle-Incána

Polecamy również:

  • Powieść młodopolska (modernistyczna) - definicja, cechy, twórcy

    Przemiany w powieści, jakie zachodziły w okresie Młodej Polski, dotyczyły zarówno kompozycji gatunku, narracji, jak i jego stylistyki. Do prozy przenikały nowe nurty, takie jak: symbolizm, ekspresjonizm, impresjonizm i inne. Więcej »

  • Powieść społeczno-obyczajowa - cechy, przykłady, twórcy

    Powieść społeczno-obyczajowa jest odmianą powieści realistycznej. Dąży ona do wiernego oddania rzeczywistości ze szczególnym uwzględnieniem problemów społecznych, ekonomicznych, obyczajowych i światopoglądowych. Więcej »

  • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

    Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

  • Opowiadanie - definicja i cechy

    Opowiadanie to gatunek epicki, charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, swobodną konstrukcją oraz nieskomplikowaną fabułą Więcej »

  • Recenzja - definicja i cechy

    Recenzja to tekst będący omówieniem i oceną jakiegoś utworu lub wydarzenia (np. dzieła literackiego, publikacji naukowej, spektaklu, filmu, koncertu, przemówienia, meczu). Na ogół publikowana jest w prasie, rzadziej – ogłaszana za pośrednictwem radia czy telewizji. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07