Utwór, którego nazwa pochodzi z języka greckiego: gr. hymnos oznacza „pieśń pochwalną”. Jest to zatem forma liryczna o patetycznym nastroju, której tematyka dotyczy rzeczy najwyższej wagi: np. treści patriotycznych czy religijnych. Hymn to jednocześnie utwór związany z muzyką, a więc posiadający cechy charakterystyczne dla pieśni (stroficzność, powtórzenia, paralelizm składniowy).
W kulturze śródziemnomorskiej ta forma literacka posiada dwa starożytne źródła: biblijne i grecko-rzymskie. W Starym Testamencie przykładem tego gatunku są psalmy, zaś w Nowym Testamencie „Hymn do miłości” świętego Pawła. W liryce greckiej hymny występują u Safony, np. hymn „Do Afrodyty”.
W średniowieczu była to istotna forma liryki religijnej, tworzona np. przez świętego Ambrożego. Przykładem renesansowej poezji hymnicznej jest z kolei „Czego chcesz od nas Panie” Jana Kochanowskiego. Oświeceniowe utwory zasługujące na uwagę to hymn Jana Pawła Woronicza („Hymn do Boga”) będący lamentem nad utraconą niepodległością ojczyzny oraz Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości Ojczyzny”.
Słynny hymn romantyczny to natomiast utwór Juliusza Słowackiego „Smutno mi Boże”, w którym podniosły ton zostaje połączony z osobistym wyznaniem podmiotu. Forma ta była szczególnie wykorzystywana przez poezję młodopolską, zwłaszcza nurty symboliczne i ekspresjonistyczne, czego przykładem są utwory Jana Kasprowicza.
Hymn - definicja, cechy, przykłady
Polecamy również:
-
Sielanka - definicja, cechy, przykłady
Sielanka inaczej zwana bukoliką, idyllą, pastorałką – gatunek literatury pastoralnej, którego zawartość treściowa koncentruje się wokół rodzajowych scen z życia pasterzy czy rolników. Forma ta ma rodowód antyczny, wywodzi się z twórczości Teokryta (III w. p. n. e.). Może ona... Więcej »
-
Tren - definicja, cechy, przykłady
Tren podobnie jak epitafium jest odmianą literatury funeralnej (pogrzebowej). Tren wywodzi się ze starożytnej Grecji, za prekursorów gatunku uznaje się Pindara i Simonidesa z Keos. Jest to utwór żałobny, pisany po śmierci bliskiej osoby, wyrażający uczucia i refleksje cierpiącego podmiotu, ale też... Więcej »
-
Anakreontyk - definicja, cechy, przykłady
Utwór liryczny, którego nazwa wywodzi się od Anakreonta – greckiego poety żyjącego w VI w. p. n. e. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest posługiwanie się stałym zespołem motywów: biesiada, wino, kobieta, lira, pieśń. Anakreontyk posiada wesoły i beztroski nastrój... Więcej »
-
Elegia - definicja, cechy, przykłady
Według „Słownika terminów literackich” wywodzi się z Azji Mniejszej (Jonii), a jej rozkwit w poezji greckiej przypadł na przełom VII i VI w. p. n. e. Elegia jest to „gatunek liryki żałobnej, pieśń lamentacyjna bliska trenowi, śpiewana podczas pogrzebu”. Forma ta pojawiła się już w... Więcej »
-
Epigramat - definicja, cechy, przykłady
Nazwa wywodzi się z greckiego słowa epigramma, które znaczy tyle co „napis”. Jest to krótki wierszowany utwór liryczny, najczęściej o lekkiej, żartobliwej treści. Epigramat często ma charakter satyryczny lub filozoficzny. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest posługiwanie się... Więcej »