Horacy (65 p.n.e - 8 n.e.) |
Horacy - biografia i twórczość
Polecamy również:
-
Horacy, Pieśń zimowa - analiza i interpretacja
Utwór Horacego zaliczany jest do liryki refleksyjnej, głównie ze względu na tematykę, która skupia się na rozmyślaniach o naturze ludzkiego życia. Więcej »
-
Horacy, Do Pompejusza Grosfusa - analiza i interpretacja
Horacy jest autorem licznych hymnów oraz ód. Jedną z nich jest oda pt. Do Pompejusza Grofusa, posiadacza ziemskiego z Sycylii. Podmiot mówiący w wierszu nawołuje zamożnego ziemianina do przemyślenia swojego postępowania, polegającego na przywiązaniu do majątku materialnego i braku umiaru. Na... Więcej »
-
Horacy, Ojczyzna – okrętem - analiza i interpretacja
Topos ojczyzny jako okrętu jest popularny w literaturze, a jego korzenie odnajdujemy już w starożytności. To właśnie Horacy jest jego pomysłodawcą. Ojczyzna (Rzym) zostaje tutaj zestawiona ze statkiem, który zaatakowany płynie dalej i nie zważa na przeszkody. Więcej »
-
Exegi monumentum (Wybudowałem pomnik) - interpretacja i analiza wiersza
Utwór wchodzi w skład trzeciej części „Pieśni” Horacego, który nosi tytuł „ Ad Melpomenem musam” czyli „Do Muzy Melpomeny”, wytłumaczenie tytułu znajduje się w na samym końcu wiersza, w apostrofie skierowanej do owej muzy. Wiersz jest jakby podsumowaniem... Więcej »
-
Do Apollina - interpretacja i analiza wiersza
Utwór „Do Apollina” pod względem gatunkowym jest bliski poezji hymnicznej. Powstał on z okazji poświęcenia świątyni Apollina Aktyjskiego na Palatynie. Pieśń posiada nastrój patetyczny. Jak zaznacza jednak Jerzy Krókowski, Horacy tworzy raczej „wariacje na temat hymnu”.... Więcej »