Horacy, Pieśń zimowa - analiza i interpretacja

Gatunek

Utwór Horacego zaliczany jest do liryki refleksyjnej, głównie ze względu na tematykę, która skupia się na rozmyślaniach o naturze ludzkiego życia.

Teraźniejszość i przyszłość

Wykorzystując bogatą symbolikę, Horacy daje nam do zrozumienia, że nie należy zbytnio martwić się tym co ma wydarzyć się w przyszłości, a raczej należy skupić się na dnu dzisiejszym. Nie do nas (ludzi) należy rozważanie tego co nadejdzie, a tym bardziej kreowanie przyszłości:

Nie czas pytać o jutro niepewne,

więc cokolwiek los niesie łaskawy,

przyjmij ze szczerą ochotą

i nie stroń od zabawy […]

Przyszłość jej zależna od bogów i to im powinniśmy zaufać. Co więcej, na kształt jutra człowiek nie ma żadnego wpływu i jego zadaniem jest pogodzenie się z tym co ofiarowują bóstwa. Dlatego należy cieszyć się każdym dniem i poświęcać go na radosne spędzanie czasu.

Carpe diem

Tak naprawdę wszystkie rozważania podmiotu lirycznego ujęte w wierszu  są skierowane do konkretnego adresata – młodzieńca Taliarcha, fikcyjnej postaci stworzonej przez poetę na potrzeby literackie:

Ziąb dotkliwy, drew dorzuć do ognia

i, Taliarchu, amforę wydobądź

czteroletniego Sabina.

Resztę pozostaw bogom […]

 Poucza on chłopca o tym, by ze spokojem i opanowaniem przyjmować każdy kolejny dzień. Refleksje te, pomimo, że posiadają określonego odbiorcę, możemy odczytywać jako przemowę do wszystkich czytelników. Horacy nakłania nas do życia zgodnie z zasadą carpe diem (chwytaj dzień), ponieważ takie myślenie jest źródłem szczęścia.

Polecamy również:

  • Pieśń zimowa - Pieśń I, 9 - treść wiersza

    Spójrz na szczyt Sorakte w białej szacie,las konary pod śniegiem ugina,rzeki ostrym mrozem ściętestanęły, idzie zima. Ziąb dotkliwy, drew dorzuć do ogniai, Taliarchu, amforę wydobądźczteroletniego Sabina.Resztę pozostaw bogom, Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24