Pieśń - definicja, cechy, przykłady

Utwór liryczno-muzyczny o rodowodzie starożytnym, wywodzący się z obrzędowości religijnej. Formalna budowa pieśni odzwierciedla jej związki z muzyką: stroficzność, paralelizm składniowy i tematyczny, refrenowe powtórzenia, wyraźna rytmizacja tekstu, instrumentalizacja zgłoskowa (wyrazy onomatopeiczne).

Najstarsze przykłady tego gatunku, występujące jako samodzielne utwory, można odnaleźć w Biblii oraz w liryce grecko-rzymskiej. Biblijna „Pieśń nad Pieśniami” króla Dawida stanowi połączenie poezji religijnej i miłosnej. Z kolei Anakreont zapoczątkowuje odmianę pieśni biesiadnej, której głównymi motywami są wino, śpiew oraz elementy erotyczne. Gatunek ten był również charakterystyczny dla rzymskiego poety – Horacego („Carmina”).

W średniowieczu pieśni stanowiły jeden z najważniejszych elementów kultury wędrownych trubadurów. Do tej formy w renesansie sięgał również Jan Kochanowski („Pieśń świętojańska o Sobótce”), który nawiązał do pieśni ludowej. Jedna z odmian tego gatunku ewoluowała w kierunku epiki, średniowieczne, francuskiechanson de geste” dały początek utworom narracyjnym, opowiadającym o dziejach, np. „Pieśni o Rolandzie”.

Ze względu na tematykę wyróżnia się wiele rodzajów pieśni: religijne, powitalne, pożegnalne, poranne, wieczorne, żołnierskie, rewolucyjne czy robotnicze.

Polecamy również:

  • Sielanka - definicja, cechy, przykłady

    Sielanka inaczej zwana bukoliką, idyllą, pastorałką – gatunek literatury pastoralnej, którego zawartość treściowa koncentruje się wokół rodzajowych scen z życia pasterzy czy rolników. Forma ta ma rodowód antyczny, wywodzi się z twórczości Teokryta (III w. p. n. e.). Może ona... Więcej »

  • Tren - definicja, cechy, przykłady

    Tren podobnie jak epitafium jest odmianą literatury funeralnej (pogrzebowej). Tren wywodzi się ze starożytnej Grecji, za prekursorów gatunku uznaje się Pindara i Simonidesa z Keos. Jest to utwór żałobny, pisany po śmierci bliskiej osoby, wyrażający uczucia i refleksje cierpiącego podmiotu, ale też... Więcej »

  • Anakreontyk - definicja, cechy, przykłady

    Utwór liryczny, którego nazwa wywodzi się od Anakreonta – greckiego poety żyjącego w VI w. p. n. e. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest posługiwanie się stałym zespołem motywów: biesiada, wino, kobieta, lira, pieśń. Anakreontyk posiada wesoły i beztroski nastrój... Więcej »

  • Elegia - definicja, cechy, przykłady

    Według „Słownika terminów literackich” wywodzi się z Azji Mniejszej (Jonii), a jej rozkwit w poezji greckiej przypadł na przełom VII i VI w. p. n. e. Elegia jest to „gatunek liryki żałobnej, pieśń lamentacyjna bliska trenowi, śpiewana podczas pogrzebu”. Forma ta pojawiła się już w... Więcej »

  • Epigramat - definicja, cechy, przykłady

    Nazwa wywodzi się z greckiego słowa epigramma, które znaczy tyle co „napis”. Jest to krótki wierszowany utwór liryczny, najczęściej o lekkiej, żartobliwej treści. Epigramat często ma charakter satyryczny lub filozoficzny. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest posługiwanie się... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Twojamama
2022-04-21 15:48:55
Nice
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26