Konstanty Ildefons Gałczyński, Tragiczny koniec mitologii – analiza i interpretacja

Tytuł

Już sam tytuł utworu sugeruje, że tekst dotyczy problemu demitologizacji, obalenia doniosłości mitologii starożytnej na podstawie wybranego motywu literackiego.

Łamanie konwencji

Postacie biblijne i mitologiczne były w  pewnym sensie specjalnością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W jego utworach prezentują one nieprzewidywalne zachowanie, którym przełamują ustalony porządek. W dialogu Jowisza i Ledy, Jowisz przyrządza sobie jajecznicę z trzech jaj, z których początkowo miało się wykluć mitologiczne potomstwo poczęte z Ledą wyjaśniając, że:

chyba rozumiesz, że z Kastora i Pollukusa pożytek żaden, a co do Heleny, to konsekwencje wiadome: wojna trojańska. A my wojen mamy absolutnie dość.

Komizm

Utwór Gałczyńskiego można porównać konwencją do limeryka. Występują tu zarówno nieprawdopodobne, nieprzystające do rzeczywistości przedmioty jak np. patelnia, na której Jowisz zamierza usmażyć sobie posiłek, jak i język, który sugeruje luźną, niezobowiązująca,  a wręcz wulgarną interpretację tekstu:

Jesteś kretynką Ledo.

Co więcej, w didaskaliach Jowisz zostaje określony jako „erotoman” – słowem, które zupełnie nie przystaje do konwencji utworu literackiego.

Wykorzystując zabiegi komiczne poeta proponuje jeden z zabawnych scenariuszy zakończenia dziejów starożytnych bogów i ludzi i nadaje całej tradycji mitologicznej niepoważnego charakteru.

Polecamy również:

 • Koniec świata – interpretacja i analiza

  Poemat ukazał się po raz pierwszy w 1929 roku. Koniec lat 20. i początek 30. był okresem kształtowania się postaw katastroficznych, które miały znaleźć swój literacko najlepszy wyraz w drugiej połowie lat 30., w wierszach miedzy innymi takich poetów jak Józef Czechowicz czy Czesław Miłosz. Więcej »

 • Rozmowa liryczna – interpretacja i analiza

  Wiersz jest rozmową dwojga kochanków. Kobieta pyta mężczyznę, jak bardzo ją kocha. W odpowiedzi zakochany przywołuje niezliczoną ilość sytuacji, których różnorodność, jak zapewnia, wcale nie zmienia jego miłości, ponieważ kocha we wszystkich możliwych okolicznościach. Więcej »

 • Serwus, Madonna – interpretacja i analiza

  Wiersz „Serwus, madonna” Ildefonsa Gałczyńskiego to przykład poezji miłosno-religijnej, w której ujawnia się talent poetycki autora. Mamy tu bowiem do czynienia z charakterystycznym dla tego twórcy połączeniem zmysłu komicznego z tonacją liryczną. Więcej »

 • Prośba o wyspy szczęśliwe – interpretacja i analiza

  Podmiot liryczny prosi o to, by mógł być zabrany do miejsca, w którym zawsze będzie czuł się szczęśliwy. Prośba skierowana jest do kochanki, dlatego wiersz można traktować jako wyraz pragnienia miłości. Więcej »

 • Kryzys w branży szarlatanów – interpretacja i analiza

  Wiersz Gałczyńskiego „Kryzys w branży szarlatanów” to przewrotna satyra, w której poeta ukazuje przemiany kulturowe współczesnego świata, a także wypowiada się na temat poezji lirycznego nonsensu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43