Agatha Christie, Tajemniczy przeciwnik – streszczenie

Akcja powieści zostaje osadzona w okolicy lat 20. XX wieku, w momencie, gdy bolszewicy planują wprowadzenie powszechnego komunizmu – środkiem to osiągnięcia tego celu ma być sprowokowanie fali strajków robotniczych w różnych krajach. Niebezpieczeństwo zagraża również Anglii – jej los zależy od ochrony ważnych dokumentów brytyjskich tajnych służb. Nie powinny one dostać się w ręce rewolucjonistów. Ich treść, niezbyt chlubna, mogłaby ułatwić wywołanie przewrotu i obalenie rządu. Dokumentacją opiekuje się angielski kurier Danvers, który właśnie wraca z Ameryki na pokładzie statku. W wyniku ataku na łódź mężczyzna ginie, jednak przed śmiercią przekazuje tajne papiery przypadkowej osobie – Jane Finn, która cudem ocalała z katastrofy.

Akcja powieści przenosi się o kilka lat do przodu, gdy spotykają się Tommy Beresford i Tuppence Cowley, przyjaciele z lat młodości. Niestety każdy z nich w dorosłym życiu boryka się z problemami finansowymi – wpadają na pomysł by założyć spółkę. Klub Poszukiwaczy Przygód gotowy jest do wykonania każdego, nawet najbardziej szalonego zadania.

Pierwszą sprawą, którą przychodzi się im zająć, to sprawa dokumentów tajnych służb, znajdujących się w rękach Jane Finn.

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56