Akcja powieści zostaje osadzona w okolicy lat 20. XX wieku, w momencie, gdy bolszewicy planują wprowadzenie powszechnego komunizmu – środkiem to osiągnięcia tego celu ma być sprowokowanie fali strajków robotniczych w różnych krajach. Niebezpieczeństwo zagraża również Anglii – jej los zależy od ochrony ważnych dokumentów brytyjskich tajnych służb. Nie powinny one dostać się w ręce rewolucjonistów. Ich treść, niezbyt chlubna, mogłaby ułatwić wywołanie przewrotu i obalenie rządu. Dokumentacją opiekuje się angielski kurier Danvers, który właśnie wraca z Ameryki na pokładzie statku. W wyniku ataku na łódź mężczyzna ginie, jednak przed śmiercią przekazuje tajne papiery przypadkowej osobie – Jane Finn, która cudem ocalała z katastrofy.
Akcja powieści przenosi się o kilka lat do przodu, gdy spotykają się Tommy Beresford i Tuppence Cowley, przyjaciele z lat młodości. Niestety każdy z nich w dorosłym życiu boryka się z problemami finansowymi – wpadają na pomysł by założyć spółkę. Klub Poszukiwaczy Przygód gotowy jest do wykonania każdego, nawet najbardziej szalonego zadania.
Pierwszą sprawą, którą przychodzi się im zająć, to sprawa dokumentów tajnych służb, znajdujących się w rękach Jane Finn. Beresford i Cowley zostają poproszeni o odnalezienie nieznajomej. Wspólnicy zostają także ostrzeżeni przed komunistyczną organizacją, która również jest zamieszana w tę aferę.
Poszukiwacze Przygód rozpoczynają poszukiwania, a z pomocą przychodzi im niejaki kuzyn Jane Finn – Julius Hersheimmer. Owoce śledztwa pojawiają się bardzo szybko – Julius wpada na trop miejscowości, gdzie jeszcze niedawno przebywała dziewczyna i podobno nie z własnej woli. Tommy natomiast w Londynie wpada na trop rewolucjonistów. Naradzający się opozycjoniści odkrywają obecność nieznajomego i porywają go. W tym samym czasie Tuppence zatrudnia się jako pokojówka u Rity Vandemeyer, która knuje z komunistą Whittingtonem i niejakim Brownem. Na skutek niewyjaśnionych okoliczności dziewczyna podejrzewa, że Julius może być tajemniczym panem Brownem, który szefuje szajce komunistów. Tommy’emu udaje się zbiec z niewoli, jednak wspólnie z Juliusem odkrywają z kolei zniknięcie Tuppence. Podejrzewają, że została porwana przez rewolucjonistów w odwecie za ucieczkę chłopaka. Partnerzy ruszają na poszukiwania wspólniczki, uświadamiając sobie jednocześnie, że obaj są w niej zakochani. Julius działa na własną rękę, szantażując rosyjskiego szpiega, którego podejrzewa o uwięzienie Tuppence. Przy okazji uwolniona zostaje także służąca Anette, która okazuje się poszukiwaną Jane Finn. W trakcie ucieczki Jane opowiada Tuppence i Juliusowi całą historię od momentu opuszczenia statku wraz z dokumentami. Samochód, którym porusza się trójka zostaje zatrzymany przez Tommy’ego. Mężczyzna grozi bronią Juliusowi, oskarżając go o fałszywą tożsamość. Nakazuje dziewczętom opuścić pojazd i udać się pociągiem do bezpiecznej rezydencji. Kobiety maja utrudnione zadanie, gdyż na każdym rogu czyhają na nich członkowie szajki Browna. Docierają jednak do domu sir Edgertona, który potwierdza ich przypuszczenia, że to Julius jest tajemniczym przywódcą komunistów. Wspólnie udają się do miejsca w Soho, w którym Jane ukryła dokumenty. Wówczas następuje zaskakujący zwrot akcji – Brownem okazuje się sam sir James, który bronią terroryzuje kobiety i żąda wydania dokumentów. W porę zjawiają się jednak Julius i Tommy. Edgerton popełnia samobójstwo, a po jego śmierci zgrupowanie rewolucjonistów przestaje istnieć. Planowany przewrót komunistyczny nie dochodzi do skutku.
Powieść kończy się wątkiem miłosnym, kiedy to wiążą się ze sobą Jane i Julius oraz Tuppence i Tommy.