Agatha Christie, Dwanaście prac Herkulesa – streszczenie

Któregoś dnia znanego detektywa odwiedza Doktor Burton. Bohaterowie wspólnie debatują nad tym, dlaczego ludzie tak lubią nadawać dzieciom nietypowe imiona. Po tej rozmowie Herkules Poirot dokładnie studiuje mit o starożytnym Herkulesie, do którego nie zamierza się porównywać (co wcześniej czynił jego gość). Postanawia, że zanim zrezygnuje z zawodu detektywa, rozwiążą dwanaście tajemnic (tak jak heros podjął się dwunastu ciężkich zadań).

Lew z Nemei

Zgłoszono do detektywa zaginięcie psa, który został porwany ze spaceru w parku i przetrzymywany dla okupu. W kolejnych dniach w podobnych okolicznościach zginęło kilka innych piesków. Poirot postanowił zbadać dokładnie miejsce przekazania okupu przez pierwszego poszkodowanego. Detektyw doszedł do tego, że psy były porywane przez służącą Amy Carnaby, która zarabiała na wyłudzaniu okupów od zamożnych właścicieli pekińczyków.

 

Hydra lernejska

Klientem detektywa jest Charles Odlfield, który zwierza się Herkulesowi z plotek krążących na jego temat po śmierci żony. Przez pomówienia nie mógł ożenić się ze swoją ukochaną Moncrieffe. Oskarżono go bowiem o zabójstwo małżonki. Poirot odwiedza miejscowość doktora oraz spotyka się kolejno z jego wybranką i największą plotkarą w mieście – panną Leatheran. Detektyw porozmawiał jeszcze z kilkoma innymi mieszkańcami, po czym odkrywa, że zbrodni dokonała siostra Harrison, a powodem była niespełniona miłość do doktora Oldfielda.

 

Łania kerenyjska

Poirot podróżuje limuzyną, która nagle ulega awarii – w przerwie w podróży bohater trafia do pensjonatu o nazwie „Czarny łabędź”. Mechanik zajmujący się jego samochodem opowiada detektywowi o tajemniczym zniknięciu swojej ukochanej – Nity. Poirot postanawia pomóc mężczyźnie w jej odnalezieniu. W tym celu udaje się pod ostatni adres, pod którym widziano Nitę. Na miejscu dowiaduje się o jej nagłym wyjeździe do Włoch. W drodze do Italii dochodzi do niego wieść o śmierci dziewczyny. Ostatecznie Herkules Poirot dochodzi do tego, że Nita była rosyjska artystką, która tylko udawała swoją własną służącą.

 

Dzik z Erymantu

Podczas pobytu w Szwajcarii detektyw Poirot otrzymuje depeszę od jednego ze znajomych inspektorów. Udaje się linową kolejką na jedno ze wzgórz, gdzie znajduje się hotel – ma w nim dojść do spotkania słynnego mordercy ze swoimi wspólnikami. Podczas przejazdu kolejką bohater bacznie obserwuje swoich współpasażerów. Na miejscu okazuje się, że inspektorem, który wysłał list do detektywa jest tamtejszy kelner. W nocy detektyw zostaje napadnięty, jednak z pomocą przychodzi mu jeden z hotelowych gości. Wcześniej zaatakowany został rzekomy inspektor-kelner Gustave. W nieużywanej części hotelu Poirot odkrywa zwłoki z informacją, że to poszukiwany morderca. Tak naprawdę jednak prawdziwy przestępca podszywał się pod Gustava.

 

Stajnie Augiasza

Poirot dowiaduje się o nadchodzącym skandalu, dotyczącym byłego premier Anglii Johna Hammeta. Jeśli cała afera związana z jego osobą wyjdzie na jaw, będzie to koniec partii ludowej, znajdującej się aktualnie u władzy. Detektyw spotyka się ze znajomymi dziennikarzami i redaktorami czasopisma, które ma ujawnić szokujące fakty. Najpopularniejsze były pogłoski o rzekomej rozwiązłości pani premierowej. Okazało się, że bohater specjalnie najpierw oczernił premierową i podpuścił brukowce by pisały o niej jak najgorzej, by potem, rozwiązując sprawę, móc całkowicie uniewinnić kobietę i przywrócić jej dawny wizerunek, pogrążając tym samym brukowce i ich wiarygodność.

 

Ptaki stymfalijskie

Bohaterem historii jest Harold Waring, który przebywa na wakacjach w Słowenii, gdzie nawiązuje znajomość z dwoma Angielkami, matką i córką. Ta druga miała poważne kłopoty w swoim małżeństwie. Którejś nocy wbiegła do pokoju Waringa - okazało się, że gonił Elise,  która zraniła go przyciskiem do papieru. Pani Rice poinformowała go natomiast, że Clayton nie żyje. Matka stwierdziła, że nikt nie uwierzy w wypadek i należy przekupić pracowników hotelu i policję. Łapówka zaś trafiła w ręce Waringa. Do pensjonatu przybywa Poirot, który od bohatera dowiaduje się o całej historii. Detektyw doprowadził do aresztowania pani Rice i Clayton, które zarabiały na wyłudzaniu pieniędzy.

 

Byk kreteński

Do detektywa zgłasza się panna Maberly, której narzeczony niespodziewanie zerwał zaręczyny. Niektórzy podejrzewali mężczyznę o chorobę psychiczną, jednak Poirot postanowił dojść co się tak naprawę stało i co było powodem tej decyzji. W tym celu udaje się ze swoją klientką do domu narzeczonego. Poirot dowiaduje się o kilku znaczących zajściach w rodzinie Chandlerów – chorobie dziadka, tragiczniej śmierci matki Huhga (narzeczonego). Okazuje się także, że Hugh cierpi na nocne omamy i halucynacje. Ojciec nie pozwala jednak zbadać syna lekarzowi. Poirot postanowił zanocować w posiadłości Chandlerów. Rankiem znaleziono narzeczonego u drzwi ukochanej z zakrwawionym dłońmi. Poirot powstrzyma go od popełnienia samobójstwa. Wyszło na jaw, że Hugh jest tak naprawdę synem Forbishera, a admirał Chandler chce się na nim zemścić za zdradę swojej żony, którą osobiście utopił.

 

Klacze Diomedesa

Poirot zostaje wezwany do mieszkania, w którym zakończyło się przyjęcie z udziałem narkotyków. Trwa dochodzenie na temat tego, kto jest odpowiedzialny za pojawienie się tam używek. Detektyw przesłuchuje kolejne osoby. Okazało się, że rozprowadzaniem narkotyków zajmowała się jedna z uczestniczek przyjęcia wraz ze swoimi siostrami.

Pas Hipolity

Poirot bada sprawę zaginionej dziewczynki Winnie King, która podróżowała pociągiem z koleżankami, zmierzając do paryskiej szkoły pani Pope. Niestety dziecko nie dojechało na miejsce, choć pociąg po drodze się nie zatrzymywał. Okazało się, że sprawa zniknięcia Winnie jest powiązana z poszukiwanym, drogocennym obrazem Rubensa, którego Herkules jednocześnie poszukiwał wraz z policją.

 

Stado Geryona

Dzięki Amy Carnaby Herkules Poirot dowiaduje się o sekcie pod nazwą „Stada Pasterza” – kierował nią niejaki pan Andersen. Przystępowały do niej kobiety, które przepisywały tam swoje majątki, a następnie bardzo szybko umierały. Amy miała wstąpić do organizacji by sprawdzić na czym polega jej funkcjonowanie. Zostaje odurzona tzw. sakramentem krwi i ulega namowom Andersena by przepisać na Stada swój majątek. Okazuje się, że przywódca sekty jest tak naprawdę chemikiem, który zajmował się bakteriologią. Podawał członkom sekty bakterie, które w niedługim czasie powodowały ich zgony.

 

Jabłka Hesperyd

Detektyw ma odzyskać pewien drogocenny kielich Borgiów dla zamożnego biznesmena i kolekcjonera. Dzięki przemyślanemu śledztwu Poirot znalazł miejsce ukrycia naczynia (w klasztorze ukryła go córka złodzieja Casey’a).

 

Pojmanie Cerbera

Poirot umówił się ze swoja znajomą Verą Rossakoff w lokalu o nazwie „Piekło”. Na miejscu bohater spotyka ogromnego psa i poznaje profesora Liskearda oraz jego narzeczoną. Dostrzega także patrol policji i dowiaduje się, że służby podejrzewają właścicieli lokalu o handel narkotykami. Herkules postanawia pomóc policji w schwytaniu sprawców i szczęśliwie dochodzi do triumfu sprawiedliwości. Okazało się, że handlem używkami zajmowała się narzeczona poznanego profesora – Alice.

Polecamy również:

  • Morderstwie w Orient Expressie - streszczenie

    Herkules Poirot wraca pociągiem z Azji do Europy. Po drodze zamierza spędzić kilka dni w Stambule. razem z nim jedzie tylko dwóch pasażerów Mary Debenem i pułkownik Arbuthnot, którzy spędzają razem czas. W trakcie drogi pociąg zatrzymują się niespodziewanie, co denerwuje pasażerkę, która... Więcej »

  • Agatha Christie, Tajemniczy przeciwnik – streszczenie

    Akcja powieści zostaje osadzona w okolicy lat 20. XX wieku, w momencie gdy bolszewicy planują wprowadzenie powszechnego komunizmu – środkiem to osiągnięcia tego celu ma być sprowokowanie fali strajków robotniczych w różnych krajach. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 5 =
UwU
2022-04-20 16:06:59
Danke
J/U/K/U
2021-03-14 13:55:58
DZK
Olii
2021-03-02 17:06:22
dzk
elo
2020-10-04 11:36:24
dzieki
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23