Serwus, Madonna – interpretacja i analiza - strona 3

bieta-madonna

Jedynym jasnym punktem w szalonym wszechświecie jest dla podmiotu adresatka wiersza – madonna, ukazana w ciągu wspaniałych, poetyckich określeń:

To ty jesteś, przybrana w złociste kaczeńce,
kwiaty mego dzieciństwa, ty cicha i wonna –
że rosa brud obmyje z rąk, splatam ci wieńce

Jasność, prostota, czystość kojarzące się z Maryją kontrastują tu z ciemnym brudem rąk podmiotu i nakreśloną przez niego scenerią deszczowych nocy w oparach alkoholu. Madonna należy do utraconego raju dzieciństwa, kojarzy się poecie z wiosną, porą, kiedy kwitną kaczeńce, a w kościołach odprawia się nabożeństwa majowe. Postać ukochanej staje się zatem obiektem kultu. Jest ona niejako zjawą z innego świata, największym marzeniem i obiektem najwyższego uwielbienia. Gałczyński eksponuje zarazem ludzki wymiar Matki Boskiej, jak i boską naturę zwyczajnej kobiety. Nazywa madonnę – „matką, kochanką i muzą”. Mamy więc do czynienia z wcieleniem kobiecości idealnej – opiekuńczej, budzącej miłość i inspirującej do tworzenia. To dla niej poeta splata wieńce i prosi, aby madonna je przyjęła, pomimo że jest tylko „poetą, łotrem i łobuzem”. Wiersz jest zatem rodzajem erotyku, w którym postać ukochanej (prawdopodobnie narzeczonej Natalii) ulega wyraźnemu uwzniośleniu. Tematyka miłosna zyskuje tu rangę świętości. Mamy do czynienia niejako z religią miłości.

Polecamy również:

 • Koniec świata – interpretacja i analiza

  Poemat ukazał się po raz pierwszy w 1929 roku. Koniec lat 20. i początek 30. był okresem kształtowania się postaw katastroficznych, które miały znaleźć swój literacko najlepszy wyraz w drugiej połowie lat 30., w wierszach miedzy innymi takich poetów jak Józef Czechowicz czy Czesław Miłosz. Więcej »

 • Rozmowa liryczna – interpretacja i analiza

  Wiersz jest rozmową dwojga kochanków. Kobieta pyta mężczyznę, jak bardzo ją kocha. W odpowiedzi zakochany przywołuje niezliczoną ilość sytuacji, których różnorodność, jak zapewnia, wcale nie zmienia jego miłości, ponieważ kocha we wszystkich możliwych okolicznościach. Więcej »

 • Prośba o wyspy szczęśliwe – interpretacja i analiza

  Podmiot liryczny prosi o to, by mógł być zabrany do miejsca, w którym zawsze będzie czuł się szczęśliwy. Prośba skierowana jest do kochanki, dlatego wiersz można traktować jako wyraz pragnienia miłości. Więcej »

 • Kryzys w branży szarlatanów – interpretacja i analiza

  Wiersz Gałczyńskiego „Kryzys w branży szarlatanów” to przewrotna satyra, w której poeta ukazuje przemiany kulturowe współczesnego świata, a także wypowiada się na temat poezji lirycznego nonsensu. Więcej »

 • Strasna zaba – interpretacja i analiza

  „Strasna zaba” to zabawny, satyryczny wiersz Ildefonsa Gałczyńskiego napisany w 1936 roku. Ze względu na specyficzny kontekst społeczno-polityczny utworu można go odczytywać jako ironiczny komentarz do rządów sanacji. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Esa
Esa • 2022-01-21 07:10:34
b
b • 2022-01-20 22:38:51
Super
J • 2022-01-19 19:48:31
ok
k • 2022-01-19 18:05:54
No ok
Ktoś • 2022-01-19 17:29:47