Serwus, Madonna – interpretacja i analiza - strona 2

siebie jako twórcę nie dbającego o sławę i prowadzącego żywot miejskiego Cygana:
        
Przecie nie dla mnie spokój ksiąg lśniących wysoko
i wiosna też nie dla mnie, słońce i ruń wonna,
tylko noc, noc deszczowa, i wiatr, i alkohol

Gałczyński ujawnia tu niewątpliwie poetycką śmiałość i pewną dozę nonszalancji. Jawi się jako ktoś szorstki, kto nie liczy się ze społecznymi konwenansami ani poklaskiem tłumu.

Szekspirowska refleksja nad życiem

Kreacja poety-Cygana emanuje jednocześnie świadomością własnej marności, która współgra z gorzką refleksją nad przemijaniem:

Byli inni przede mną. Przyjdą inni po mnie,
Albowiem życie wiekuiste, a śmierć płonna

Widać zatem, że obok wyrażeń potocznych poeta operuje również niezwykle lirycznym, wyszukanym językiem. Podmiot to niejako szekspirowski bohater potrafiący dostrzec istotę ludzkiego losu: „wszystko jak sen wariata śniony nieprzytomnie”. Zdanie to nawiązuje do monologu Makbeta wygłoszonego w chwili śmierci, w którym mówi on, iż życie jest „powieścią idioty – głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą”. Egzystencja człowieka składa się zatem z paradoksów, a on nie może odgadnąć ich sensu. Jest niczym śniący zabłąkany we własnych urojeniach.

Kob

Polecamy również:

 • Koniec świata – interpretacja i analiza

  Poemat ukazał się po raz pierwszy w 1929 roku. Koniec lat 20. i początek 30. był okresem kształtowania się postaw katastroficznych, które miały znaleźć swój literacko najlepszy wyraz w drugiej połowie lat 30., w wierszach miedzy innymi takich poetów jak Józef Czechowicz czy Czesław Miłosz. Więcej »

 • Rozmowa liryczna – interpretacja i analiza

  Wiersz jest rozmową dwojga kochanków. Kobieta pyta mężczyznę, jak bardzo ją kocha. W odpowiedzi zakochany przywołuje niezliczoną ilość sytuacji, których różnorodność, jak zapewnia, wcale nie zmienia jego miłości, ponieważ kocha we wszystkich możliwych okolicznościach. Więcej »

 • Prośba o wyspy szczęśliwe – interpretacja i analiza

  Podmiot liryczny prosi o to, by mógł być zabrany do miejsca, w którym zawsze będzie czuł się szczęśliwy. Prośba skierowana jest do kochanki, dlatego wiersz można traktować jako wyraz pragnienia miłości. Więcej »

 • Kryzys w branży szarlatanów – interpretacja i analiza

  Wiersz Gałczyńskiego „Kryzys w branży szarlatanów” to przewrotna satyra, w której poeta ukazuje przemiany kulturowe współczesnego świata, a także wypowiada się na temat poezji lirycznego nonsensu. Więcej »

 • Strasna zaba – interpretacja i analiza

  „Strasna zaba” to zabawny, satyryczny wiersz Ildefonsa Gałczyńskiego napisany w 1936 roku. Ze względu na specyficzny kontekst społeczno-polityczny utworu można go odczytywać jako ironiczny komentarz do rządów sanacji. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13
Super
• 2022-01-19 19:48:31