Opis grafiki – opis reklamy - strona 2

na przyczynę tragedii - przetrącony kręgosłup to efekt nieszczęśliwego skoku do wody. Całość ma charakter uniwersalny – na miejscu manekina może znaleźć się każdy, bo właśnie każdego z nas w testach zderzeniowych manekin zastępuje.

Tekst znajdujący się w dolnej części plakatu uzupełnia przekaz fotografii. Brzmi następująco: „PŁYTKA WYOBRAŹNIA TO KALECTWO – KAŻDEGO ROKU SETKI OSÓB ŁAMIE KRĘGOSŁUP SKACZĄC DO WODY”.  Wykorzystano tu wieloznaczność przymiotnika płytki, który znaczy zarówno mający małą głębokość jak i powierzchowny, nieprzemyślany. Taki zabieg językowy przykuwa uwagę, każe zastanowić się nad sensem przekazu. Funkcje perswazyjną pełni także określenie ilości nieszczęśliwych wypadków rocznie – setki to naprawdę dużo. Użyte określenie „kalectwo” (uwypuklone przy pomocy powiększonej czcionki) ma wydźwięk mocno pejoratywny, jest brutalniejsze w swej wymowie od słowa „niepełnosprawność”. Użycie go przez stowarzyszenie zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych to zabieg celowy, kolejny środek perswazji. Wszak środowisko to od lat walczy o wyeliminowanie z języka wyrazu „kaleka” i określenie go w przepisach prawnych jako stygmatyzującego, obelżywego.

Dużą rolę odgrywają

Polecamy również:

 • Opis pomieszczenia - opis pokoju

  Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

 • Opis rzeźby – opis „Myśliciela” Rodina

  „Myśliciel”  Augusta  Rodina powstał w 1902 roku na zamówienie nigdy niepowstałego Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu, jako element „Bramy piekieł” inspirowanej twórczością Dantego. Swoje dzieło autor pierwotnie zatytułował „Poeta” – rzeźba miała... Więcej »

 • Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

  Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W... Więcej »

 • Akcja pod Arsenałem - opis

  Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04