Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Wittlin - Stabat Mater - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz Stabat Mater powstał w okresie II wojny światowej (dla potwierdzenia poeta umieścił na końcu utworu datę 1942 r.). W tym czasie Wittlin przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Obraz trzech matek

Stabat Mater uznaje się za utwór o charakterze religijnym. Już sam tytuł oznaczający: Stała Matka (boleściwa) jest zapowiedzią motywu Matki Boskiej. Utwór powstał pod wpływem przeżyć wojennych i przedstawia trzy różne obrazy, oblicza matek. W pierwszym widzimy kobietę nad zwłokami powieszonego syna. Wydaje się ona osamotniona w przeżywaniu tego dramatu, niezrozumiana cierpi w milczeniu. Śmierć jej dziecka jest potraktowana przez społeczeństwo jako jedna z kolejnych, wielu zbrodni Niemców. Ludzie zdążyli przyzwyczaić się do ich sposobu postępowania, ulegli znieczuleniu na krzywdę innych. Obraz syna przypomina wizję Chrystusa powieszonego na krzyżu, pozbawionego całkowitej godności, odartego z szat i szacunku.

Kolejny obraz przynosi porównanie cierpienia kobiety do losów Polski. W czasie II wojny światowej naród polski również stracił wielu synów. Razem ze swoimi dziećmi, zgubił także cząstkę swojej tożsamości. Z tego wniosek, że w mniemaniu Wittlina Polska skupia w sobie zarówno

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');