Alessandro Volta – biografia i dokonania - strona 2Dokonania

Alessandro Volta był wybitnym fizykiem, który zasłużył się nauce konstruując wiele pomysłowych wynalazków i opracowując własne teorie dotyczące elektryczności. To on po raz pierwszy odkrył metan w gazie błotnym, a także wyliczył jego „wartość opałową”.

Wynalazł takie urządzenia, jak kondensator i elektroskop. Fascynowało go odkrycie, którego dokonał w dziedzinie medycyny Luigi Galvani i idąc tym tropem skonstruował pierwszą baterię, zwaną ogniwem Volty. Składała się ona z dwóch płytek srebra i cynku (elektrody) zanurzonych w słonej wodzie pełniącej funkcję elektrolitu. Po raz pierwszy zademonstrował więc zjawisko napięcia kontaktowego.

Ponadto wpadł na pomysł połączenia kilku podobnych ogniw galwanicznych, tworząc tzw. stos Volty. Pokazał tym samym, że prąd elektryczny może się przemieszczać z jednego miejsca do innego za pomocą drutu. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki napięcia elektrycznego – wolt.

Volta interesował się również wpływem elektryczności na narządy zmysłów, dlatego ma zasługi także w dziedzinie fizjologii. W tej materii polemizował z Galvanim nie zgadzając się z pojęciem wyładowań elektrycznych w organizmach żywych. Udowodnił, że prąd przepływa pomiędzy dwoma metalami, a żabie udko, w którym Galvani zauważył efekt pobudzenia, pełniło funkcję swoistego wskaźnika elektryczności. 

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Marcin
2019-10-16 12:06:53
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą i miał u siebie ołtarzyk, przed którym się modlił.
Ostatnio komentowane
Lol
XD • 2021-02-28 13:01:16
XD
lol • 2021-02-28 10:48:34
lubie placki
smn44 • 2021-02-27 16:10:55
Fajne.
Moper • 2021-02-27 14:21:53
dfghjk
zhjbh • 2021-02-27 13:45:38