Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Psychologia analityczna - charakterystyka (założenia, znaczenie) - strona 2

ale nie są z nimi tożsame. Archetypy mają bowiem charakter pierwotny i nie poddają się żadnej werbalizacji ani nie mogą przybrać konkretnego kształtu. Wśród najważniejszych można tu wymienić archetypy: Wielkiej Matki, Mędrca, Cienia (a więc symbol złej strony ludzkiej natury) czy Persony (Maska). Szczególnie interesujące są archetypy Animy i Animusa. Anima to bowiem kobieca strona mężczyzny, której nieświadomie będzie on następnie poszukiwał jako partnerki życiowej. Analogiczne znaczenie ma Animus.

W odniesieniu do archetypów Jung analizował także marzenia senne, ponieważ twierdził, że sny stanowią główny teren ich uobecnienia się. Teoria Junga jest zatem nie tylko psychologią, ale także antropologią kultury. To właśnie w kulturze, a nie w konfliktach wewnątrz samej psychiki (Freud), Jung poszukiwał źródeł nerwicy.

Zasługi psychologii analitycznej dla współczesnej myśli psychologicznej są nieocenione. Jung jako pierwszy dokonał bowiem podziału typów osobowości na ekstrawertyczne i introwertyczne. Uważał, że wewnętrzny rozwój człowieka jest procesem indywiduacji, w którym stopniowo zyskuje on niejako wyższe stadia poprzez integrację treści nieświadomych, a jego ostatecznym celem jest powstanie jaźni (czyli pełni).

Psychologia analityczna w znaczący sposób oddziałała na kulturę. Stosuje się ją jako metodologię w naukach humanistycznych (np. Northrop Frye). Twierdzenia Junga dużą rolę odegrały również w studiach genderowych, zwłaszcza w obrębie man’s studies, (np. „Żelazny Jan Roberta Bly’a).

Zobacz również

Losowe zadania

 • Składniki komórki - rozpoznawanie z opisów

  Rozpoznaj jakich organelli dotyczą opisy: 1. Posiada podwójną błonę z licznymi otworami, zawiera materiał genetyczny, kieruje procesami zachodzącymi w komórce.2. Galaretowata substancja, wypełnia komórkę nadając jej sprężystość, znajdują się w niej organelle.3. Ma postać pęcherzyka, może magazynować produkty...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Formy ochrony przyrody w Polsce

  Przedstaw formy ochrony przyrody stosowane w Polsce.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Natężenie prądu w zwojnicy

  Oblicz natężenie pradu w zwojnicy o długosci 10 cm i 500 zwojach, jeżeli wewnątrz zwojnicy wartość indukcji magnetycznej wynosi 0,6mT.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania współrzędnie złożone

  Ułóż zdania współrzędnie złożone podanych typów:   Wynikowe Rozłączne Przeciwstawne Łączne Przeciwstawne Wynikowe Łączne Rozłączne

  2 Odpowiedz Więcej
 • Illokucja

  Wskaż zdania, w ktorych uwydatniony został aspekt illokucyjny.   1. Anna obiecała, że podczas mojego urlopu będzie doglądać mieszkania. 2. Anna powiedziała, że zajrzy do naszego mieszkania, kiedy pojedziemy na urlop. 3. Sąsiad ostrzegł mnie, że na schodach jest ślisko i trzeba uważać. 4. Pan Radek posypał schody piaskiem, ...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11