Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Specyficzne cechy kultury Etrusków - osiągnięcia, grobowce, kultura

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Etruskowie to tajemniczy lud, który przywędrował z Azji Mniejszej na tereny położone w środkowej części dzisiejszej Italii. Pierwszy udany desant Etrusków odbył się w Tarkwinii, którą obrali za swoją stolicę i centralne miasto handlowe. Istniało w tym miejscu bardzo duże osiedle kultury Villanova, której ludność zamieszkiwała obszary środkowych Włoch przed przybyciem Etrusków. Przybysze zdominowali ludność kultury Villanova, a mieszając się z nią, przejęli jest podstawowe cechy kulturowo-obyczajowe. Upadek Etrusków rozpoczął się w V wieku p.n.e. a zakończył w I wieku p.n.e. kiedy to Etruskowie otrzymali obywatelstwo rzymskie.

Etruskowie wykształcili na zasiedlanym przez siebie terenie specyficzną kulturę charakteryzującą się bardzo dużym realizmem i dokładnością w przedstawianiu szczegółów życia codziennego. Znamy ją głównie z zachowanych grobowców, bogato zdobionych i wyposażonych.

Grobowce Etrusków

W Tarkwinii odkryto tysiące etruskich grobowców, których ściany zdobią kolorowe malowidła obrazujące różne dziedziny życia i obyczajów tej społeczności. Widnieją tam wyszukane motywy zdobnicze, igrzyska sportowe, tańce, uczty, polowania czy łowienie ryb.

„Grobowiec olimpijski”

Na białych

Polecamy również:

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć... Więcej »

 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i... Więcej »

 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na... Więcej »

 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w... Więcej »

 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =