Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zamordowanie Juliusza Cezara (15.03.44 r. p.n.e.) - powody, sprawcy, okoliczności

Po zostaniu w roku 44 p.n.e. dożywotnim dyktatorem Rzymu, Juliusz Cezar rozpoczął poszerzanie swojej władzy w senacie. Zupełnie inaczej, niż w przypadku Sulli czy Pompejusza, którzy pomimo silnej pozycji liczyli się z rolą senatu, rządy Cezara były dalekie od jakichkolwiek ustępstw.

Rolę senatu Cezar starał się zmniejszać od początku swojego panowania. Nie mógł całkowicie pozbawić ich władzy, bo wtedy wyszedł by na tyrana. Starał się w tej sytuacji prawnie doprowadzić do obniżenia ich wpływów na korzyść własnej pozycji.

Liczba senatorów została zwiększona do 900 członków, z czego większość nowo mianowanych była służalczo oddana Cezarowi i miała ona tylko jedno zadanie – służyć jego celom. Dzięki nim Cezar mógł bez żadnych problemów przeforsować swoje uchwały nadające mu wszelkie uprawnienia – naczelną komendę nad wojskiem, tytuł imperatora, nietykalność oraz możliwość wysuwania kandydatów na najwyższe urzędy. Pozycje Cezara najlepiej obrazowały jego posągi, które stawiano mu ramię w ramię z bogami rzymskim, podkreślając tym samym pozycję władcy.

Rosnąca pozycja Cezara szła w parze z rodzącą się nową opozycją. Należeli do niej nie tylko wcześniejsi wrogowie Cezara, których pokonał

Zobacz również

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć jego początek.

  Więcej
 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i przejęcie władzy przez dwó...

  Więcej
 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na terenach...

  Więcej
 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w ówczesnym cza...

  Więcej
 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28