Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstanie żydowskie w Palestynie - oblężenie Jerozolimy, Masada

Ostatnio komentowane
kuurde powalił by se człowiek a tu sie sralkanuw cza uczyć
PIOTERBUBR • 2019-04-25 15:59:10
przydało się na wos
lollll • 2019-04-25 06:37:26
kjygj
jfghjnf • 2019-04-24 21:09:05
hahaha
nati8991 • 2019-04-24 09:07:34
Widać że gimbus
Gimbus • 2019-04-24 06:36:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fenomenem jedynym w swoim rodzaju w dziejach imperium, były powstania żydowskie. Siła oporu Żydów przeciw Rzymowi płynęła z wyjątkowości ich religii. Dzięki niej, gdy raz doszło do wybuchu - wojna z rzymską przemocą stała się sprawą całego społeczeństwa w stopniu, jakiego Rzymianie nie spotkali od III wojny punickiej.

Miejscem, w którym antagonizm pogańsko – żydowski występował najsilniej była Cezarea – grecka polis, założona przez króla – Żyda, administracyjna stolica prowincji o nazwie Judea, w której Żydzi stanowili napływową mniejszość.

Nic dziwnego, że to w niej doszło do eksplozji. Miejscowi Żydzi latami domagali się jakichś trudnych do ustalenia przywilejów, czego skutkiem były narastające rozruchy i polecenie prokuratora, by strony odwołały się do cesarza.

Reskrypt Nerona – potwierdzający dominującą pozycję Greków, spowodował w 66 r. bunt Żydów, zakończony ich wypędzeniem z miasta. Na wieść o tym w Jerozolimie wybuchło otwarte powstanie, na czele którego stanęli w pierwszej chwili zwolennicy „czwartej filozofii”. Pierwszą czynnością powstańców były ataki na wsie i miasta na wybrzeżu od Gazy po Ptolemais, w Galilei, Gaulanitis i Dekapolis. Reakcją na to – pogromy Żydów w tych

Polecamy również:

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć... Więcej »

 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i... Więcej »

 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na... Więcej »

 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w... Więcej »

 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =