Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie żydowskie w Palestynie - oblężenie Jerozolimy, Masada

Fenomenem jedynym w swoim rodzaju w dziejach imperium, były powstania żydowskie. Siła oporu Żydów przeciw Rzymowi płynęła z wyjątkowości ich religii. Dzięki niej, gdy raz doszło do wybuchu - wojna z rzymską przemocą stała się sprawą całego społeczeństwa w stopniu, jakiego Rzymianie nie spotkali od III wojny punickiej.

Miejscem, w którym antagonizm pogańsko – żydowski występował najsilniej była Cezarea – grecka polis, założona przez króla – Żyda, administracyjna stolica prowincji o nazwie Judea, w której Żydzi stanowili napływową mniejszość.

Nic dziwnego, że to w niej doszło do eksplozji. Miejscowi Żydzi latami domagali się jakichś trudnych do ustalenia przywilejów, czego skutkiem były narastające rozruchy i polecenie prokuratora, by strony odwołały się do cesarza.

Reskrypt Nerona – potwierdzający dominującą pozycję Greków, spowodował w 66 r. bunt Żydów, zakończony ich wypędzeniem z miasta. Na wieść o tym w Jerozolimie wybuchło otwarte powstanie, na czele którego stanęli w pierwszej chwili zwolennicy „czwartej filozofii”. Pierwszą czynnością powstańców były ataki na wsie i miasta na wybrzeżu od Gazy po Ptolemais, w Galilei, Gaulanitis i Dekapolis. Reakcją na to – pogromy Żydów w tych

Zobacz również

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć jego początek.

  Więcej
 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i przejęcie władzy przez dwó...

  Więcej
 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na terenach...

  Więcej
 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w ówczesnym cza...

  Więcej
 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50