Sobór nicejski I (325 r.) - historia, postanowienia, znaczenie dla chrześcijaństwa

Sobór Nicejski był pierwszym soborem powszechnym jaki miał miejsce w Starożytności, odbył się 20 maja w roku 325. Na zaproszenie ostatniego cesarza połączonego imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego przybyli do Nicei metropolici z całego cesarstwa. Liczba zebranych osiągnęła blisko 300 duchownych, z czego z części Zachodniej były dwie lub trzy osoby (nie było wśród nich biskupa Rzymu). Obrady toczyły się w pałacu Konstantyna, który stał na ich czele, przez ponad 2 miesiące.

Dla kościoła sobór był istotny w kwestiach jedności, zdefiniowania poszczególnych doktryn oraz wydania pierwszych kanonów. Z drugiej strony dla cesarza Konstantyna sobór miał doprowadzić do umocnienia roli kościoła, a co za tym idzie również całego imperium, którym władał.

Zgromadzenie ustanowiło wiarę w Trójcę Świętą jako symbolu nierozerwalnie złączonych ze sobą trzech Osób Boskich. Tylko dwóch duchownych nie zgodziło się na podpisanie dokumentu, za co zostali odwołani ze swoich urzędów przez Konstantyna, a następnie zostali skazani na wygnanie. Część uczestników soboru wyraziła zgodę tylko ze względu na osobę Cesarza, a tak naprawdę zwalczali Nicejski Symbol.

Przyjęto także dwadzieścia kanonów dyscyplinarnych, które wyznaczały podziały terytorium Kościoła, ilustrując okręgi administracyjne cesarstwa. Metropolita, czyli biskup prowincji został zobowiązany do zatwierdzania wyboru swoich biskupów i udzielania im sakry. Musiał też dwa razy w roku zwoływać synod prowincjalny. Oprócz tego ustalono ostatecznie datę święta Wielkiej Nocy, która miała przypadać na pierwszą niedziele po żydowskim święcie Paschy. Uchwalono również, że Jerozolima otrzyma honorowe przewodnictwo w Palestynie.

Sobór Nicejski ogłosił się wielkim synodem lub świętym. Euzebiusz zaś nazwał zgromadzenie soborem ekumenicznym, a więc powszechnym. „Oikoumene” oznacza ziemię zamieszkaną, czyli de facto Cesarstwo Rzymskie. Tradycja nazywa również I Sobór Nicejski „Soborem 318 Ojców”, co ma związek z 318 sługami Abrahama, o czym mowa w Księdze Rodzaju.

Na Wschodzie postanowienia nicejskie były tępione przez 55 lat. Ostatecznie przyjęto je jednak na Soborze Konstantynopolitańskim w roku 381.

Polecamy również:

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć... Więcej »

 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i... Więcej »

 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na... Więcej »

 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w... Więcej »

 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
Hruugfvh
2023-09-25 20:58:38
Oku
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23