Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sobór nicejski I (325 r.) - historia, postanowienia, znaczenie dla chrześcijaństwa

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
Zdecydowanie warto też POPRAWIAĆ błędy w już opublikowanych tekstach. No chyba że ce...
grzegorz • 2020-02-26 10:36:49
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sobór Nicejski był pierwszym soborem powszechnym jaki miał miejsce w Starożytności, odbył się 20 maja w roku 325. Na zaproszenie ostatniego cesarza połączonego imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego przybyli do Nicei metropolici z całego cesarstwa. Liczba zebranych osiągnęła blisko 300 duchownych, z czego z części Zachodniej były dwie lub trzy osoby (nie było wśród nich biskupa Rzymu). Obrady toczyły się w pałacu Konstantyna, który stał na ich czele, przez ponad 2 miesiące.

Dla kościoła sobór był istotny w kwestiach jedności, zdefiniowania poszczególnych doktryn oraz wydania pierwszych kanonów. Z drugiej strony dla cesarza Konstantyna sobór miał doprowadzić do umocnienia roli kościoła, a co za tym idzie również całego imperium, którym władał.

Zgromadzenie ustanowiło wiarę w Trójcę Świętą jako symbolu nierozerwalnie złączonych ze sobą trzech Osób Boskich. Tylko dwóch duchownych nie zgodziło się na podpisanie dokumentu, za co zostali odwołani ze swoich urzędów przez Konstantyna, a następnie zostali skazani na wygnanie. Część uczestników soboru wyraziła zgodę tylko ze względu na osobę Cesarza, a tak naprawdę zwalczali Nicejski Symbol.

Przyjęto także dwadzieścia kanonów dyscyplina

Polecamy również:

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć... Więcej »

 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i... Więcej »

 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na... Więcej »

 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w... Więcej »

 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =