Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna Oktawiana z Antoniuszem - opis. Bitwa pod Akcjum - przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
Moim zdaniem to nie jest zbyt dobre wypracowanie. Nauczyciele mówią, abyśmy napisali to...
Tęczowa • 2019-01-21 19:27:00
na czeke
Kosu • 2019-01-20 16:37:23
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zawiązany w roku 43 p.n.e. drugi triumwirat pomiędzy Oktawianem Augustem, Markiem Antoniuszem oraz Markiem Lepidusem osiągnął wszystkie pierwotne założenia. Ostatecznie rozprawiono się z zabójcami Juliusza Cezara, w bitwie pod Filippi w roku 42 p.n.e., a następnie podzielono imperium rzymskie pomiędzy triumwirów.

Ostatnim wspólnym celem triumwirów była wojna z Sextusem – synem Pompejusza, którego flota blokowała Italię, utrudniając transport zboża. Po zwycięstwie w roku 36 p.n.e. młody Cezar przeciągnął na swoją stronę wojska należące do Lepidusa, który od tej pory nie liczy się już w rozgrywkach wewnętrznych. Zaraz potem zaczął przygotowania do rozprawy z Antoniuszem, mistrzowsko kreując swój nowy portret obrońcy porządku, legalności i tradycji rzymskich, zrzucając na rywala odpowiedzialność za okropieństwa triumwiratu.

W wojnie propagandowej walnie pomógł mu związek Antoniusza z Kleopatrą VII, powszechnie odczuwany jako zdrada Rzymu. Według niektórych podań – Oktawian był w posiadaniu testamentu Antoniusza, który swoją cześć imperium zapisał w spadku swoim potomkom z Kleopatry.

W roku 32 p.n.e. młody Cezar formalnie wypowiedział wojnę Kleopatrze, a pośrednio Antoniuszowi. W roku

Polecamy również:

 • Powstanie Rzymu i jego położenie - data. Legenda o Romulusie i Remusie

  Rzym miał zostać założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez późniejszego pierwszego króla rzymskiego - Romulusa. Data ta jednak jest bardziej związana legendami czy też tradycją aniżeli faktami historycznymi. Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto ani też od jakiego wydarzenia należy liczyć... Więcej »

 • Republika rzymska - ustrój polityczny, czas trwania, cechy

  Obalenie władzy Etrusków, a wraz z nią likwidacja monarchii, umożliwiły budowanie nowego systemu na pierwotnych terenach starożytnego Rzymu. Republika istniała w latach 509 – 27 p.n.e., za jej początek uznaje się upadek (wygnanie) ostatniego króla rzymskiego Tarkwiniusza Pysznego i... Więcej »

 • Wojny Rzymu z Kartaginą - przyczyny

  Kartagina „Nowe Miasto” (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt - ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) była starą kolonią fenicką założoną w IX w. p.n.e. przez Tyr na północnym wybrzeżu Afryki na... Więcej »

 • Rozwój terytorialny Rzymu - przyczyny, cele, środki

  Początkowa ekspansja terytorialna Rzymu, spowodowana była przed wszystkim odparciem przez rzymian naporu, jaki spotkali ze strony swoich najbliższych sąsiadów. Dzięki zawiązanemu sojuszowi z najsilniejszym oponentem Latynami, Rzym mógł z biegiem czasu zbudować silną organizacje wewnętrzną, niezbędną w... Więcej »

 • Niewolnicy w starożytny Rzymie - pochodzenie, życie i praca. Powstania niewolników - przyczyny

  Po podboju przez Rzymian basenu Morza Śródziemnego, ustalił się ostatecznie, w gospodarce rzymskiej, system produkcji oparty na niewolnictwie. Nastąpił wówczas rozwój latyfundiów (ogromna posiadłość ziemska) opartych na pracy niewolników. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =